Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „NieObcy”

„NieObcy”

(fot. materiały prasowe)23 świetnych polskich autorów – wśród nich Olga Tokarczuk, podwójna laureatka najważniejszej polskiej nagrody literackiej Nike – zgodziło się powierzyć nam za darmo swoje opowiadania, eseje i reportaże.

Kilkanaście innych osób, wśród nich byli działacze opozycji demokratycznej w Polsce, sfinansowało papier, poświęciło swój czas i energię. Dzięki nim wszystkim powstała niezwykła książka zatytułowana „NieObcy”, która przed świętami Bożego Narodzenia trafi do czytelników. Co to za książka? Skąd takie gesty i skąd taki niezwykły projekt? Z niezgody na strach przed Obcymi. Z potrzeby zmiany języka, jakim rozmawia się, a częściej krzyczy, w Polsce o problemie uchodźców.

Organizatorzy o wydaniu „NieObcych” mówią tak: „Obcych potrzebujemy nie mniej niż oni nas, nawet jeśli chwilowo wydaje się, że jest odwrotnie. Bo tylko konfrontując się z nimi, możemy tak naprawdę, do końca, bez złudzeń odkryć siebie samych”.

Twórcy projektu nie chcą uprawiać propagandy, przekonywać do uchodźców na siłę. Zależy im na obniżeniu temperatury sporów i wprowadzeniu do dyskusji o uchodźcach argumentów oraz punktów widzenia, które były w niej dotąd nieobecne. Stąd książka, która opowiada o trudnych konfrontacjach z obcością. Opowiadania odwołują się wprost nie tylko do wydarzeń, które w ciągu ostatnich miesięcy wstrząsają Europą, ale także do innych miejsc i epok. By każdy z nas był w stanie z szerszej perspektywy spojrzeć na problem z Innymi i z innością w nas samych. Zrozumieć jego źródła… A przede wszystkim pozbyć się lęku.

Olga Tokarczuk natychmiast przysłała opowiadanie, które – jak powiedziała – tylko czekało na taką okazję. Dzień po zaproszeniu przyszedł tekst od Pawła Huellego (autor pisze głównie o swoim Gdańsku, był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Małgorzata Szejnert przysłała fragment swojej książki o Ellis Island, wyspie, przez którą przeszły (lub nie) dziesiątki tysięcy emigrantów z Europy. Autorzy przekazali swoje teksty za darmo. Bez wynagrodzenia pracowali również wszyscy zaangażowani w projekt redaktorzy, korektorzy, graficy i drukarnia. Dochód z książki zostanie przekazany do Polskiej Akcji Humanitarnej – organizacji od lat zajmującej się pomaganiem w miejscach kryzysów humanitarnych na świecie – na rzecz pomocy ofiarom wojny w Syrii. Fragment opowiadania Olgi Tokarczuk „Rubież” Szła z kry na krę i o mały włos nie utonęła przy brzegu w lodowatej wodzie. Do tej pory nie wiem, dlaczego nie strzelano do niej z garnizonu. Może upili się tam, a może przestraszyli się tak dziwnej postaci. Kiedy do nas dotarła, była wycieńczona i brudna. Jak i dzieci. Sine z zimna i głodu, przestraszone stadko. Ci z garnizonu po czasie, widząc, co się stało, że jest u nas ktoś obcy, natychmiast przyszli tutaj, żeby ich im wydać i pozbawić życia – takie jest przecież prawo Rubieży: nikt z tamtego brzegu nie może się tutaj dostać. Autorzy książki to: Jan Bajtlik Gramk – twórca ilustracji, książek autorskich i plakatów. Zdobywca wielu nagród w polskich i międzynarodowych konkursach graficznych; Joanna Bator – pisarka, antropolożka, laureatka Nagrody Literackiej Nike; Katarzyna Bonda – pisarka, autorka bestsellerowych powieści kryminalnych i literatury faktu; Halina Bortnowska – publicystka, pisarka, działaczka praw człowieka; Sylwia Chutnik – pisarka, szefowa fundacji MaMa; Joanna Fabicka – pisarka; Paweł Huelle – prozaik, poeta, scenarzysta i dramaturg. Jego twórczość związana jest zawsze z Gdańskiem – „małą ojczyzną”; Piotr Ibrahim Kalwas – pisarz, publicysta, scenarzysta, reporter, mieszkaniec Aleksandrii; Ignacy Karpowicz – pisarz; Hanna Krall – reporterka; Jarosław Mikołajewski – poeta, pisarz i tłumacz; Łukasz Orbitowski – pisarz; Magdalena Parys – poetka, pisarka, tłumaczka; Małgorzata Rejmer – pisarka, reporterka; Paweł Smoleński – reporter, publicysta; Olga Stanisławska – reporterka, tłumaczka; Andrzej Stasiuk – pisarz, laureat Nagrody Literackiej Nike; Dionisios Sturis – reporter urodzony w Grecji, wychowany w Polsce; Małgorzata Szejnert – reporterka, wychowawczyni i mentorka wielu wybitnych polskich reporterów; Katarzyna Szyngiera – reżyserka teatralna; Olga Tokarczuk – powieściopisarka i eseistka, jedna z najczęściej tłumaczonych i najpoczytniejszych polskich pisarek, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike; Mirosław Wlekły – reporter.

Pomysłodawcami projektu są Paweł Goźliński – redaktor największego w Polsce pisma literackiego „Książki. Magazyn do Czytania”, oraz Jerzy Wójcik – wiceredaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, największego opiniotwórczego dziennika w Europie Środkowo-Wschodniej

„NieObcy” w sprzedaży od 10 grudnia br. Książkę będzie można kupić w wybranych księgarniach i sieciach księgarskich oraz na kulturalnysklep.pl i sppah.org.pl.

Już od 2 grudnia br. książka dostępna w formie e-booka na publio.pl

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony