Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Krzysztofa Krawczyka z piosenkami L. Cohena

Krzysztofa Krawczyka z piosenkami L. Cohena

(fot. materiały prasowe)Wiele ich łączy: mają niepowtarzalne, charakterystyczne głosy, śpiewają prosto z serca przepełnionego emocjami, sprawdzili się w przeróżnych stylach, koncertowali na całym świecie, mają za sobą aktorskie epizody, a w ich karierze i życiu nie brakowało ciężkich chwil.

Teraz jeden z nich postanowił przefiltrować emocjonalne utwory kolegi po fachu przez swoje doświadczenia. Efektem tego jest wyjątkowa płyta Krzysztofa Krawczyka z kompozycjami Leonarda Cohena w tłumaczeniach Macieja Zembatego.

– „Kiedy pierwszy raz usłyszałem go w Kanadzie, nie znając dobrze języka angielskiego, zdałem sobie sprawę, że w tym spokojnym głosie, którym tak uwodzi publiczność i z którego bije charyzma, zakamuflowane są duże emocje. W czym? W tekstach, których subtelności nie byłem wtedy w stanie zrozumieć” –  opowiada Krzysztof Krawczyk o swoim pierwszym spotkaniu z twórczością Cohena.

Dziś jest nią przesiąknięty, w dużej mierze dzięki fantastycznym, poetyckim tłumaczeniom Macieja Zembatego. Wraz z producentem i aranżerem Wiesławem Wolnikiem, kompozytorem i wokalistą Ryszardem Kniatem oraz kilkunastoma innymi doświadczonymi muzykami Krawczyk przygotował zestaw 12 niezapomnianych przebojów Leonarda Cohena w zaskakujących  aranżacjach.

Na płycie „Tańcz mnie po miłości kres – Piosenki Leonarda Cohena” znalazły się m.in. przejmujące „Zuzanna” („Suzanne”) i „Ptak na drucie” („Bird On The Wire”) nagrane przez Cohena w latach 60., czasie kiedy w Polsce karierę robił zespół Trubadurzy z Krzysztofem Krawczykiem na czele. Oprócz tego „Słynny niebieski prochowiec” („Famous Blue Raincoat”) z lat 70., dekady w której Krawczyk z powodzeniem rozpoczął karierę solową oraz „Każdy o tym wie” („Everybody Knows”) z lat 80., czasu znakomicie przyjmowanych koncertów Krawczyka za ocean.

„Próbowałem na swój sposób wolnym być” – śpiewa Krawczyk w utworze „Ptak na drucie”. Pod tym mottem mogą podpisać się zarówno niezapomniany polski wokalista jak i wielki bard Cohen.

Tracklista:
1. Jestem Twój/I’m Your Man
2. Słynny Niebieski Prochowiec/Famous Blue Raincoat
3. Manhattan/First We Take Manhattan
4. Zuzanna/Suzanne
5. Tańcz Mnie Po Miłości Kres
/Dance Me To The End Of Love
6. Ptak Na Drucie/Bird On The Wire
7. Wspomnienia/ Memories
8. Diamenty W Kopalni
/Diamonds On A Mine
9. Dziś W Nocy Będzie Fajnie
/Tonight Will Be Fine
10. Każdy O Tym Wie/Everybody Knows
11. Cygańska Żona/ The Gypsy’s Wife
12. Alleluja
/Hallelujah  

Nagrań dokonano w K&K Studio w Poznaniu, październik / listopad 2014
Producenci nagrań: Andrzej Kosmala i Ryszard Kniat
Opracowanie utworów, realizacja nagrań, mix: Wiesław Wolnik

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony