Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Indeks Ksiąg Zakazanych

Indeks Ksiąg Zakazanych

(fot. materiały prasowe)Wprawdzie ostatnie wydanie Indeksu zostało opublikowane przez Kościół w 1948 roku (zawierało aż 4126 dzieł!), ale wciąż istnieje wiele pozycji literackich, które trudno dostać, albo po prostu „nie wypada” posiadać. Poruszają problematyczne kwestie, w odważny sposób opisują seksualną sferę życia i różnego rodzaju odchylenia od normy. Oto 5 najbardziej kontrowersyjnych książek naszych czasów.

„Lolita” Vladimira Nabokova
Wybitne, ale szokujące dzieło o obsesji dorosłego mężczyzny na punkcie swojej 12 letniej pasierbicy. Temat pedofilii sprawił, że rozpowszechnianie powieści zostało w 1955 roku we Francji zakazane, nie recenzowano jej także w poważnych czasopismach. Zadziałało to jednak z odwrotnym skutkiem. W Stanach Zjednoczonych egzemplarze na czarnym rynku osiągały zawrotne sumy.

„Mechaniczna pomarańcza” Anthony Burgess
Jest to historia Aleksa, za dnia zwyczajnego nastolatka, zakochanego w muzyce Beethovena, a nocą brutalnego, pozbawionego skrupułów bandyty. Gdy chłopiec trafia do więzienia, decyduje się zamienić swój wyrok na udział w eksperymencie resocjalizacyjnym, który wyjątkowo skutecznie obrzydza mu wszelką przemoc.

„Sto dwadzieścia dni Sodomy” Markiz de Sade
W odciętym od świata zamku Silling czterech bogatych libertynów przez całe miesiące oddaje się orgiom. Każda z czterech części opisuje jeden miesiąc pobytu na zamku, a funkcję narratorek pełnią prostytutki. Ich zadaniem jest opowiadanie zebranym pikantnych historii. Gdy któraś z nich przypadnie słuchaczom do gustu, natychmiast każą wcielać ją w życie.

„Zwrotnik Raka” Henry Miller
Wydana w Paryżu w 1934 roku książka na wydanie w ojczyźnie autora musiała czekać trzydzieści lat. Opisując życie paryskiej bohemy oraz ludzi z marginesu społecznego, autor nawiązywał do wątków erotycznych, nierzadko w wulgarny sposób. „To nie tyle książka, co paszkwil, oszczerstwo, niegodna potwarz. Nie jest to książka w zwykłym znaczeniu tego słowa. Nie, to rozciągnięta w czasie zniewaga, plwanie w twarz Sztuce, Przeznaczeniu, Czasowi, Miłości, Pięknu…”. Tak napisał o „Zwrotniku Raka” sam Miller.

„Drzwi percepcji” Aldous Huxley
Traktat o postrzeganiu świata – percepcji, oraz o jej zmianach wywołanych substancjami psychoaktywnymi. Opisał w niej dokładnie swój eksperyment z meskaliną. Starał się jak najdokładniej zinterpretować swoje wizje. Książka ta stała się „biblią” hippisów. To właśnie tej książce zespół The Doors zawdzięcza swoją nazwę.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony