Jestes tutaj: Home » TEATR » Newsy » Pinokio jedzie do Edynburga

Pinokio jedzie do Edynburga

(fot. sztukawspolczesna.org)Łódzki teatr Pinokio 9 i 10 listopada zaprezentuje szkockiej publiczności spektakl „Balladyny i romanse”. Był on już nagrodzony Złotą Maską za najlepsze przedstawienie teatru lalek w sezonie 2012/2013 przyznawaną przez łódzkich recenzentów.

Sztuka jest zainspirowana książką Ignacego Karpowicza, również z resztą nagrodzoną – Paszportem Polityki. Fabułę można opisać krótko: na ziemię, a konkretnie do Polski zstępują bogowie greccy oraz Jezus, a także Balladyny. Pojawiają się tu, by umrzeć – doprowadzić do końca proces zeświecczenia świata.

„Najpierw widzowie poznają ziemskich bohaterów – umęczoną życiem i starością Olgę, przeżywające kryzys małżeństwo oraz samotnego mężczyznę. Potem na Ziemię zstępują bogowie i niby na terapii grupowej mówią widzom o swych problemach. Nike to „korporacyjna zimna suka”, a Balladyna wraz z Grabcem rezolutnie prowadzi firmę cateringową. Afrodyta jest tylko piękna, Eros nie miał łatwo jako dziecko dwóch gejów a Jezus zaś chciałby od nowa zorganizować swoją religię. Wszyscy, zgodnie z hasłem „Miejsce boga jest na ziemi, bo bóg odległy jest bogiem zbędnym”.

Bogowie spotykają się z ludźmi, prowadzi to do rozważań o tym co pojęte i niepojęte.

„Balladyny i romanse” to połączenie teatru aktorskiego, technik lalkarskich i projekcji. Nie ma więc wątpliwości, że to niestandardowe widowisko uwiedzie publiczność za granicą.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony