Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Fotografia » 10 filmów dokumentalnych, które powinien obejrzeć każdy fotograf

10 filmów dokumentalnych, które powinien obejrzeć każdy fotograf

(fot. materiały prasowe)Bogactwo wiedzy i świetne źródło inspiracji – właśnie tym są dla mnie filmy dokumentalne o pracy i życiu wybitnych fotografów. Teraz możesz obejrzeć je w całości! Lista zawiera tylko 10 pozycji, więc w komentarzu możecie pochwalić się waszymi ulubionymi filmami, które pozwolą podszkolić warsztat i poznać lepiej fotograficzne rzemiosło.

1. Edward Weston: The Photographer (1948)
Edward Weston –  wybitny amerykański fotografik, nazywany jest „ojcem nowoczesnej fotografii”. Jego fotografie papryki lub kapusty do dzisiaj zachwycają widzów na całym świecie. Ten krótkometrażowy film to tylko wycinek z jego niesamowitej twórczości.

2. W. Eugene Smith: Photography Made Difficult (1989)
Eugene Smith zasłynął głównie zdjęciami działań na Oceanie Spokojnym podczas II wojny światowej. Film z 1989 roku wyreżyserował zmarły w tym roku Gene Lasko.

3. Half Past Autumn: The Life and Work of Gordon Parks (2001)
Trzy nominacje do nagrody Grammy to już niezła rekomendacja dla tego filmu. Jak sugeruje tytuł, pokazuje on życie i twórczość słynnego fotografa Gordona Parksa.

4. Ansel Adams: A Documentary Film (2002)
Ansel Adams – dla wielu guru fotografii, autor trylogii podręczników techniki fotograficznej (The Camera, The Negative i The Print). Film o nim to pozycja obowiązkowa.

5. The Many Lives of William Klein (2002)
Ojciec fotografii ulicznej i znany fotograf mody XX wieku – to właśnie skrócony opis wybitnego amerykańskiego fotografa francuskiego pochodzenia. Film udowadnia jednak, że to nie jedyne pole działalności Williama Kleina.

6. The Real Weegee: 1 Hr Documentary (1993)
Weegee, który urodził się w Złoczowie (obecnie Ukraina), lubował się w skandalu. Uwielbiał fotografować ofiary mordów i bardzo często, jako pierwszy był na miejscu zbrodni. Czy może być lepsza rekomendacja dla filmu dokumentalnego o jego twórczości?

7. Leaving Home, Coming Home: A Portrait of Robert Frank (2005)
Gdyby nie Robert Frank, to dziś kierunek zwany antymomentyzmem mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Jednak Frank jest znany nie tylko z bycia prekursorem tego kierunku, ale również z licznych podróży po Ameryce Południowej i Europie, z których zawsze przywoził wybitne zdjęcia.

8. No Worries: Martin Parr (2011)
Oto najmłodsza pozycja na mojej liście – trzy portowe miasta na zachodnim brzegu Australii zostały sfotografowane przez Brytyjczyka, Martina Parra. Jego pracy przez cały czas przyglądał się okiem kamery David Dare Parker.

9. Henri Cartier-Bresson: Pen, Brush & Camera (1998)
Czy jest ktoś, kto nie zna twórczości Cartiera-Bressona? Ojciec fotoreportażu nie rozstawał się ze swoją Leicą, a jego zdjęcia publikowane były w niemal wszystkich najważniejszych czasopismach i magazynach na świecie.

10. Masters of photography – Diane Arbus (1972)
Kilka lat temu w role słynnej nowojorskiej fotografki wcieliła się Nicole Kidman (w filmie „Fru”). Co skłoniło aktorkę do wcielenia się w postać Diane? Arbus wykonywała fotografię m.in. dla Newsweeka i New Tork Timesa. Film „Masters of photography” powstał rok po samobójstwie popełnionym przez artystkę.

Tak jak wspomniałem, powyższa lista to tylko wierzchołek góry lodowej, a materiału i tak jest na kilka filmowych wieczorów. O fotografach powstawały nie tylko filmy dokumentalne, ale również pełnometrażowe, fabularyzowane wersje kinowe. Ich jednak nie znajdziemy tak łatwo do obejrzenia w sieci, a swój warsztat i wiedzę warto doskonalić już teraz.

Wiedza, którą zdobędziemy oglądając te filmy pomoże nam w bardziej świadomym wykonywaniu profesjonalnych fotografii, których wywołanie najlepiej zlecić później firmie Foto4U, oferującej najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony