Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Nie przejmuj się! Zostań Stoikiem

Nie przejmuj się! Zostań Stoikiem

(fot. materiały prasowe)Jakiś czas temu moja przyjaciółka sprezentowała mi ciekawą książkę autorstwa Petera J. Vernezze „Don’t worry be stoic, czyli antyczna mądrość na trudne czasy”.

Książka ta jest trochę jak poradnik, jednakże różni się w porównaniu do tych, które miałam okazję przeczytać wcześniej. Autor wprowadza w podstawy stoickiej myśli filozoficznej, pokazuje że człowiek od zawsze miał podobne lęki i pragnienia, mimo tego że realia się zmieniły. Dlatego też ukazuje pewne starożytne idee i myśli w nowatorski sposób. Udaje mu się w bardzo zgrabny sposób przełożyć mądrości Epikteta, Seneki czy Marka Aureliusza na problemy egzystencjalne ludzi XXI wieku.

Książka dzieli się na trzy części. W pierwszej z nich Vernezze porusza kwestie takie jak sprawy materialne, podróże, sprawy związane z życiem w związkach, a także dotyczące zdrowia i choroby. W drugiej opisuje inteligencję emocjonalną, skrajne emocje, kwestie związane z życiem w społeczeństwie. W trzeciej autor zwraca uwagę między innymi na sprawy religijne oraz daje porady jak radzić sobie w złych sytuacjach. Peter J. Vernezze ukazuje co jest ważne i to na co nie mamy wpływu oraz jak sobie radzić w życiu. Dzięki tej lekturze rozwinąć można umiejętność radzenia sobie z wszelakimi problemami, nauczyć się panowania nad życiem, a także zrozumieć że nie zawsze możemy nad wszystkim mieć kontrolę (ale nad samym sobą owszem).

Autor radzi również jak pogodzić się z naturą ludzkiej egzystencji, a dzięki temu żyć świadomie i nie marnować cennego czasu na zamartwianie się czy stresowanie sprawami na które i tak nie mamy wpływu. Ważne jest by skupić się na sprawach które w jakimś stopniu od nas zależą. Książkę tą można czytać wielokrotnie, samemu wybierać obecnie interesujące nas kwestie.

Dzięki tej lekturze staram się doceniać każde zdarzenie z życia i nie zamartwiać się sprawami na które nie mam wpływu, książka ta uświadomiła mi także, że należy pogodzić się z naszą ludzką naturą. Życie to chwila i należy je przeżyć jak najlepiej, nie stresując się niepotrzebnie.

Gorąco polecam tę pozycję nie tylko filozofom, ale wszystkim ponieważ jest to lektura bardzo pouczająca, a przy okazji nie przytłaczająca. Pocieszająca i wzmacniająca, napisana jest przystępnym językiem. Naprawdę warto przeczytać!

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony