Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Fotografia » Fotografia – pasja czy styl życia?

Fotografia – pasja czy styl życia?

(fot. polskieradio.pl)Fotografia – sztuka uwieczniania chwil. W ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność. Dla niektórych pstrykanie zdjęć to już pasja życia. Co sprawia, że właśnie ta dziedzina jest tak popularna? 

Fotografia swoją historią sięga XIX wieku. Czerpała korzyści z wynalazków, które były w tym czasie dostępne takich, jak camera obscura, która znana była już w Starożytnej Grecji. Pierwsza fotografia powstała w 1826 bądź 1827 roku, została stworzona na wypolerowanej płycie metalowej przez Francuza Josepha-Nicephore`a Niepcego. Na ziemiach polskich fotografia pojawiła się już w 1839 roku, a początek przemysłu fotograficznego datuje się na 1877 rok. Od tamtego czasu rozwój fotografii nastąpił bardzo szybko, Powstawały coraz to nowsze techniki i urządzenia.

Fotografia analogowa, a cyfrowa?
W fotografii tradycyjnej nośnikiem obrazu są chemiczne materiały światłoczułe. Dominuje w niej fotografia srebrowa, czyli oparta na światłoczułych halogenkach srebra. Natomiast cyfrowa polega na cyfrowym zapisie obrazu. Do tego używa się aparatu cyfrowego, który wciąż jest ulepszany. Która z tych metod jest lepsza? Zdania są podzielone, każda z nich ma swoich zwolenników.

W ostatnim czasie bardzo popularne są zdjęcia, tzw. „selfie”. Rodzaj autoportretu wykonywanego aparatem cyfrowym lub telefonem komórkowym trzymanym w ręce. Tego rodzaju fotki są nieodłącznym elementem mediów społecznościowych (facebook, twitter, instagram).

Coraz mniej ludzi wiąże swoje wykształcenie z fotografią. Każdy może wziąć aparat i pstrykać zdjęcia. Czy w takiej sytuacji możemy mówić o pasji czy już o stylu życia?

Niektórzy traktują tę dziedzinę, jako rozrywkę. Inni, jako możliwość uchwycenia wspomnień z ważnych wydarzeń, ale zdarzają się też tacy, dla których jest to cały świat. Takich „zapaleńców” jest naprawdę sporo. Zapytani o to, dlaczego zajmują się właśnie fotografią odpowiadają, że sprawia im to „ogromną frajdę”. Po dłuższym zastanowieniu muszę przyznać im rację. Dzięki nim za kilka lat będziemy mogli usiąść w fotelu i z uśmiechem na twarzy oglądać zdjęcia wspominając dobre czasy.

A czym dla was jest fotografia? 

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony