Jestes tutaj: Home » FILM » Jak wygląda proces produkcji filmowej?

Jak wygląda proces produkcji filmowej?

(fot. materiały prasowe)Proces produkcji filmowej jest trudny i skomplikowany. Wymaga ogromnego zaangażowania ze strony wielu podmiotów i uwzględniania szeregu rozmaitych aspektów. Aby wszystko przebiegło sprawnie i przyniosło oczekiwane rezultaty, nie wolno zapomnieć o spełnieniu wielu warunków. Bardzo ważne jest także to, by postępować zgodnie z przygotowanym planem. Jak to wygląda w praktyce?

Wstępne czynności
Zanim proces produkcji filmowej ruszy pełną parą, trzeba w pierwszej kolejności znaleźć odpowiedni dom produkcyjny. Tutaj brane są pod uwagę następujące przesłanki:

– zrealizowane dotychczas produkcje,
– kosztorys przygotowany przez dom produkcyjny,
– reżyser rekomendowany przez dom produkcyjny.

Aby taka firma mogła przygotować kosztorys, musi otrzymać od klienta scenariusz, a także informacje o zakresie eksploatacji filmu oraz o przybliżonej dacie jego emisji – opowiada nam właściciel firmy SeeMedia zajmującej się produkcją filmową. Mówiąc o zakresie eksploatacji, trzeba mieć na względzie takie czynniki jak:

– media, w których film zostanie pokazany,
– czas wyświetlania filmu,
– terytorium, na którym będzie wyświetlany film.

Etapy procesu produkcji filmowej
Po ustaleniu szczegółów współpracy i podpisaniu umowy rusza proces produkcji, na który składają się zaprezentowane poniżej etapy.

1. Preprodukcja – jest to etap szalenie czasochłonny, albowiem to właśnie on w bardzo dużej mierze decyduje o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Na tym etapie są załatwiane następujące kwestie:
przygotowywanie i gromadzenie dokumentów produkcyjnych – harmonogramu produkcji, harmonogramu godzinowego pracy na planie zdjęciowym, shootingboard zawierający szczegółowo opisane wszystkie kolejne ujęcia włącznie z kątem patrzenia kamery i opisem jej ruchu, kompletowanie ekipy realizacyjnej, przeprowadzenie castingu – czyli wybór obsady, wybór lokalizacji – czyli miejsc, gdzie będą kręcone zdjęcia, wybór środków technicznych i realizacyjnych, dokładne określenie kosztów produkcji.

2. Produkcja – czyli kręcenie zdjęć. Zazwyczaj jest to najkrótszy etap, ale oczywiście szalenie istotny. Niebagatelną rolę odgrywa tutaj dobra organizacja pracy na planie oraz ściśle ustalona hierarchia ułatwiająca komunikację pomiędzy członkami ekipy.

3. Postprodukcja – na ten etap składają się wszelakie czynności, które pozwalają na uzyskanie końcowego rezultatu. Są to:
obróbka negatywu i transfer – uzyskiwany jest obraz w jakości podglądowej, nie przeznaczonej do emisji, montaż offline – wybór najlepszych ujęć i układanie ich we właściwej kolejności, wstępne podkładanie muzyki oraz, jeśli jest taka potrzeba, lektora, kolorkorekcja – mówiąc najprościej, jest to kolorowanie filmu, by zyskał on odpowiedni charakter plastyczny, kolaudacja – ostateczne zatwierdzenie filmu przez klienta, zgranie taśm emisyjnych lub wykonanie plików emisyjnych.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony