Jestes tutaj: Home » FILM » 68. Festiwal w Cannes dobiegł końca

68. Festiwal w Cannes dobiegł końca

(fot. ibtimes.co.uk)Zakończył się Festiwal Filmowy w Cannes. Największe święto światowego kina, rokrocznie przyciągające sławnych i bogatych. Pole do popisu dla paparazzich i marzenie wielu kinomanów, aby choć raz móc się tam znaleźć, pooddychać tą atmosferą, o wejściu na jakiś seans nie wspominając.

Cannes obfitując w równie dużym stopniu w artystyczne uniesienia co próżność i blichtr kreuje gwiazdy, a gwiazdy chętnie do Cannes wracają. Możliwość przejścia po jego czerwonym dywanie stanowi nie lada okazję do połechtania swojego gwiazdorskiego ego, nie tylko dla ludzi związanych z kinem.

W tym roku w jury pod przewodnictwem braci Coen zasiedli m.in. Sienna Miller, Xavier Dolan, Jake Gyllenhaal i Sophie Marceau. To oni wręczyli Złotą Palmę dla najlepszego filmu – „Dheepan” w reżyserii Jacquesa Audiarda. To spora niespodzianka, gdyż raczej nie był on wymieniany w gronie faworytów. Choć Audiard nie jest oczywiście anonimowym twórcą, (Złota Palma w 2009 roku za świetnego „Proroka”) to jednak innym filmom dawano dużo większe szanse.

Warto się także przyjrzeć nagrodzie Grand Prix, którą w tym roku otrzymał debiutujący Laszlo Nemes i jego „Syn Szawła”. Ten bardzo mocny, zapadający w pamięć obraz zrobił ogromne wrażenie na uczestnikach pokazu. A z tego co wiem, Gutek Film będzie się starał o jego dystrybucję, więc być może obejrzymy go w polskich kinach studyjnych.

Nagrody wręczone i 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes przeszedł do historii. Pozostaje czekać na możliwość bezpośredniego zapoznania się z konkursowymi dziełami, mam nadzieję już w niedalekiej przyszłości.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony