Jestes tutaj: Home » slider » Trubadur Verdiego z Berlina na Wielkim Ekranie tylko 12 maja w Multikinie

Trubadur Verdiego z Berlina na Wielkim Ekranie tylko 12 maja w Multikinie

(fot. materiały prasowe)Opera Trubadur Giuseppe Verdiego na Wielkim Ekranie w Multikinie już 12 maja w 17 kinach w Polsce. Widzowie kin sieci Multikino będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia nagrania zrealizowanego w 2013 roku w Operze w Berlinie. W rolach głównych zobaczymy Gastona Rivero – Trubadur, Annę Natrebko – Leonora, Plácido Domingo – Hrabia Luna.

Pracę nad librettem rozpoczął Cammarano, wzorując się na Dramacie „Trubadur” Gutiereza, a dokończył Bardare po śmierci poprzednika. Efektem końcowym tego wspólnego dzieła stała się bardzo zagmatwana, pełna nieprawdopodobnych wydarzeń historia, często krytykowana, a wręcz wyśmiewana przez odbiorców (np.: Cyganka przez roztargnienie wrzuca własne dziecko na stos, będąc przekonaną, że to porwany chłopiec). Przez wiele lat po premierze w 1853 r. opera dzięki bogactwu melodii była jedną z najpopularniejszych na świecie. Na uwagę zasługuje pieśń Azuceny przy płonącym stosie (Stride la vampa!), sławne Miserere, efektowna stretta trubadura (Di quella pira), a także znacznie większy udział chóru niż we wcześniejszych operach.

Produkcja:
Dyrygent – Daniel Barenboim
Reżyseria i scenografia – Philipp Stölzl
Mistrz chóru – Martin Wright
Chór i orkiestra – Opera Berlińska

Osoby / Obsada:
Manrico – Trubadur – tenor – Gaston Rivero
Leonora – sopran – Anna Netrebko
Hrabia Luna – baryton – Plácido Domingo
Azucena – Cyganka – mezzosopran – Marina Prudenskaya
Ferrando – Wasyl hrabiego – bas – Adrian Sâmpetrean
Inez – Powiernica Leonory – sopran – Anna Lapkovskaja
Ruiz – Cygan – tenor – Florian Hoffmann

Opera w czterech aktach śpiewana po włosku.
Nagranie zrealizowane w Operze w Berlinie w 2013 roku.

Godzina rozpoczęcia: 18:00
Czas trwania: ok. 145 min. (Opera: ok 140 min. i ok 5 min. materiałów autopromocyjnych Multikino).
Napisy: angielskie
Przerwa: brak

Operę zobaczymy w 17 kinach sieci Multikino. Lista lokalizacji: Bydgoszcz,  Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Włocławek, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze.

Bilety:
– Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Włocławek, Wrocław Arkady Wrocławskie oraz Zabrze:
40 zł – bilet normalny
35 zł – bilet ulgowy (dla uczniów i studentów z ważną legitymacją oraz Seniorów)
30 zł – bilet grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)
35 zł – ulgowy (z kuponem z magazynu Sens (na rynku od 19 lutego)

– Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy:
45 zł – bilet normalny
40 zł – bilet ulgowy (dla uczniów i studentów z ważną legitymacją)
35 zł – Bilet grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)
40 zł – ulgowy (z kuponem z magazynu Sens (na rynku od 19 lutego)

Bilety już w sprzedaży w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl

Bilety grupowe do nabycia w kasach kin lub u specjalistów ds. rezerwacji grupowej w poszczególnych kinach (telefony kom. pon – pt, 9-17)

Nośnik / Technologia: Odtworzenia to projekcje kinowe, realizowane z cyfrowych kopii DCP zgodnych z międzynarodowym standardem kinowym DCI (kopia cyfrowa DCP), standard ten gwarantuje najwyższą jakość obrazu (rozdzielczość HD lub wyższą – 2k, 4k) oraz dźwięku przestrzennego Digital Dolby Surround 5.1. Wydarzenia na żywo realizowane są z wykorzystaniem transmisji satelitarnych. Transmisje realizowane są w jakości High Definition z dźwiękiem Digital Dolby Surround 5.1. Uwaga. Multikino nie odpowiada za zakłócenia, które mogą być spowodowane czynnikami niezależnymi od Multikino, np. złymi warunkami atmosferycznymi.

Organizator: Multikino S.A.
Producent: CMajor, Unitel Classica, Staatsoper Berlin
Dystrybutor: Rising Alternative
Patroni: Aktivist, Sens, Operainfo.pl, Magazyn Kulturalny, Mediarun.pl, Tygodnik Przegląd, Infomusic.pl, Polskamuza.eu, Superstarsi.pl, TerazTeatr.pl, trojmiasto.pl, aktywni plus oraz RMF Classic.
Mecenasem projektu Opera i Balet HD w Multikinie jest firma OSRAM.

Streszczenie libretta

Akt I
Odsłona 1
Żołnierz Ferrando opowiada o tym, jak trzydzieści lat temu, za próbę rzucenia czarów na dzieci hrabiego di Luna, spłonęła na stosie pewna Cyganka. Wkrótce po tym zniknął jeden z synów hrabiego – znaleziono jedynie szkielet dziecka. Prawdopodobnie to córka spalonej Cyganki zamordowała syna hrabiego.

Odsłona 2
Piękna Leonora czeka na przybycie ukochanego, trubadura Manrica. Pod oknami pałacu zjawia się zakochany w Leonorze hrabia di Luna. Kiedy nadchodzi Manrico, obaj mężczyźni rozpoczynają walkę.

Akt II
Odsłona 1
Opiekująca się rannym Manrico Cyganka Azucena oznajmia, że nie jest jego matką. Nie mówi jednak o tym, jak w chwili obłędu rzuciła na stos swoje dziecko zamiast syna wroga. Przybywa posłaniec, który wzywa Manrica do wzięcia udziału w powstaniu przeciw hrabiemu i informuje o tym, że przekonana o śmierci Manrica Leonora wstąpić zamierza do klasztoru.

Odsłona 2
Do klasztoru przybywa hrabia, by porwać Leonorę. Gdy ta nadchodzi w orszaku mniszek, pojawia się Manrico ze swą drużyną. Leonora rzuca się w ramiona ukochanego. Hrabia przysięga zemstę.

Akt III
Odsłona 1
Hrabia di Luna oblega zamek, którego broni Manrico i w jego ręce wpada Azucena. Hrabia sądzi, że jest ona zabójczynią jego brata i matką Manrica.

Odsłona 2
W czasie ślubu Manrica i Leonory pojawia się posłaniec z wieścią o pojmaniu Azuceny. Manrico wyrusza na pomoc uwięzionej.

Akt IV
Odsłona 1
Po przegranej bitwie Manrico trafia do niewoli. Kiedy Leonora ofiarowuje hrabiemu siebie w zamian za uwolnienie Manrica, hrabia cofa wyrok śmierci. Nie wie jednak, że Leonora nigdy nie będzie do niego należała, gdyż właśnie zażyła truciznę.

Odsłona 2
W celi zjawia się Leonora i zwiastuje ukochanemu wolność. Manrico nie chce przyjąć jej ofiary. Obrzuca ją obelgami i posądza o zdradę. Leonora umiera i dopiero wtedy Manrico pojmuje swój błąd. Hrabia każe wykonać wyrok śmierci. Azucena w milczeniu patrzy na egzekucję, a potem oznajmia hrabiemu, iż zabił własnego brata.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony