Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Grillowania czas

Grillowania czas

(fot. wiadomosci.wp.pl)Historia mówi, że nasi praprapraprzodkowie poddawali mięso obróbce cieplnej poprzez kładzenie go na rozgrzanych kamieniach. Później ludzie nabijali mamucie mięso na patyki i piekli je nad ogniskiem. Takie były początki tradycji grillowania.

Nadchodzi maj, a za chwilę czerwiec. Wakacje, ciepłe dni, słońce, woda. Popołudniowe leniuchowanie na łonie natury i… grill. Niezmienny, ulubiony sposób Polaków na spędzenie wolnego czasu. Grill to idealny pretekst do spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, prosty sposób na obiad czy kolację. Ponadto dla naszego zdrowia lepiej jest zjeść mięso z rusztu niż z patelni. No i nie ma zmywania. Nic więc dziwnego, że tak kochamy grilla.

Warto jednak zastanowić się, gdzie rozpalamy naszą przenośną kuchnię. Jeśli ktoś ma własny ogród czy działkę, nie musi się tym martwić. Jednak jeśli ktoś planuje grillować w miejscu publicznym, powinien sprawdzić, czy może to zrobić bezkarnie. W wielu miastach są miejsca, w których władze zezwalają na grillowanie. Ale jeśli poza tymi wyznaczonymi terenami rozpalimy grilla, straż miejska może ukarać nas mandatem w wysokości nawet 500 złotych. Ponadto, pozwolenie na grillowanie nie jest jednoznaczne z pozwoleniem na picie alkoholu. Dlatego za spożywanie piwa przy grillu możemy dostać do zapłaty dodatkowe 100 złotych. Dlatego warto zorientować się, które miejsce w naszym mieście pozwala na zorganizowanie spotkania przy grillu, bez dodatkowych, nieplanowanych opłat.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony