Jestes tutaj: Home » FILM » Dokument o bohaterskim Polaku trafia do kin

Dokument o bohaterskim Polaku trafia do kin

(fot. materiały prasowe)W czwartek 23 kwietnia miała miejsce premiera wyjątkowego filmu dokumentalnego poświęconego osobie Jana Karskiego. Uroczystość odbyła się w godnej tego wydarzenia oprawie, w otwartym pod koniec ubiegłego roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

„Karski i władcy ludzkości” w reżyserii Sławomira Gruenberga to obraz powstały jako owoc współpracy polsko-amerykańskiej. Zawarto w nim fascynujące, ale dotychczas bardzo słabo znane materiały, m.in. wspomnienia głównego bohatera z lat wojennych oraz krótkie animowane wstawki połączone z wypowiedziami takich osobistości jak Zbigniew Brzeziński czy Władysław Bartoszewski.

W oficjalnej premierze filmu wziął udział szef MSZ Grzegorz Schetyna. W swoim wystąpieniu minister przypomniał, że Jan Karski to jeden ze Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata (tytuł ten otrzymał w 1982 roku). „Karski i władcy ludzkości” ma być wyświetlany w polskich szkołach. Kopie trafią również do polskich instytutów kulturalnych poza granicami kraju.

Jan Karski (wł. Jan Kozielewski), legendarny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, jako pierwszy informował Zachód o dokonującej się w Europie zagładzie narodu żydowskiego. Jego dramatyczne relacje spotkały się jednak z obojętnością przywódców, do których się zwracał. Po wojnie Jan Karski pozostał na emigracji w Stanach Zjednoczonych.

Film w kinach od piątku 24.04.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony