Jestes tutaj: Home » slider » Kolejny etap amerykańsko-kubańskiej odwilży?

Kolejny etap amerykańsko-kubańskiej odwilży?

(fot. wiadomosci.wp.pl)Barack Obama oficjalnie zawiadomił Kongres o planach wykreślenia Kuby z listy krajów finansujących terroryzm. Szef państwa może mieć jednak problem z przeforsowaniem swoich propozycji, jako że zarówno Senat, jak i Izba Reprezentantów są obecnie zdominowane przez politycznych przeciwników prezydenta – Republikanów. Ci mają własną wizję polityki zagranicznej i nie zamierzają z niej tak łatwo rezygnować.

W opinii przedłożonej kongresmenom Obama wskazał, że Kuba nie wspierała międzynarodowego terroryzmu przez ostatnie pół roku. Ponadto przedstawiciele kubańskich władz zapewnili, że nie będą tego czynić w przyszłości.

Kwestia usunięcia Kuby z tzw. czarnej listy (na której znajduje się od 1982 roku) została wcześniej przeanalizowana przez amerykański Departament Stanu. Przygotowano raport rekomendujący zmianę oceny działań kubańskich przywódców odnośnie ewentualnej współpracy z grupami terrorystycznymi.

Piłeczka jest teraz po stronie Kongresu. W razie braku negatywnej reakcji po 45 dniach decyzja Baracka Obamy zacznie obowiązywać i dalsze zbliżenie między dotychczas zaciekłymi wrogami stanie się faktem.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony