Jestes tutaj: Home » slider » Smutny los balijskich kogutów

Smutny los balijskich kogutów

(fot. wiadomosci24.pl)Ludzie wykorzystują zwierzęta podczas swoich tradycyjnych rytuałów. I tak, w Nepalu giną bawoły, w Hiszpanii walczą byki, a na Bali – koguty.

Walki kogutów to na Bali bardzo ważne wydarzenie. Rozpoczynają niemal wszystkie uroczystości i święta. Przelana krew zwierzęcia jest ofiarą dla złych duchów, które po jej otrzymaniu powinny pozwolić ludziom spokojnie świętować. Zwyczaj ten dotyczy jednak tylko mężczyzn – poza paniami sprzedającymi koguty, kobiety na miejsce walk nie przychodzą.

Arena kogucich walk jest miejscem spotkań towarzyskich, ale także okazją do zarobienia pieniędzy – Balijczycy chętnie stawiają zakłady na swoich faworytów. Koguty biorące udział w walkach to gladiatorzy, którzy są specjalnie do tego celu hodowani. Mają spacjalne masaże mięśni oraz odpowiednio zbilansowane diety. Często przetrzymywane są w specjalnych koszach w ruchliwych miejscach, gdzie przyzwyczajają się do zgiełku i hałasu. Dzięki temu podczas walki ptaki nie uciekają z areny.

Przed walką do łap kogutów przyczepia się ostre noże, któe mają zapewnić szybkie roztrzygnięcie pojedynku. Walka kończy się w momencie śmierci jednego z ptaków, choć często zdarza się, że śmierć ponoszą oba.

Walki kogutów zdają się łamać prawa zwierząt. Są brutalne, ptaki przed śmiercią cierpią. Dla mieszkańców Bali jest to jednak ważna tradycja, część ich tożsamości. Ponadto są przekonani, że dla koguta nie ma znaczenia to, w jaki sposób zakończy swój żywot.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony