Jestes tutaj: Home » slider » Don Pasquale Gaetano Donizettiego z Zurychu na wielkim ekranie tylko 28 kwietnia w Multikinie

Don Pasquale Gaetano Donizettiego z Zurychu na wielkim ekranie tylko 28 kwietnia w Multikinie

(fot. materiały prasowe)Opera komiczna Don Pasquale Gaetano Donizettiego po raz pierwszy na wielkim ekranie w Multikinie już 28 kwietnia w 17 kinach w Polsce. Nagranie zrealizowano w 2006 roku w Operze w Zurychu. W roli tytułowej Ruggero Raimondi.

Don Pasquale – opera buffa w trzech aktach autorstwa Gaetana Donizettiego. Libretto napisał Giovanni Ruffini. Premiera odbyła się 3 stycznia 1843 w Théâtre Italien w Paryżu. Retransmisja, która odbędzie się 28 kwietnia w 17 kinach sieci Multikino została nagrana w 2006 roku w Operze w Zurychu.

Produkcja:
Dyrygent – Nello Santi
Reżyser – Grischa Asagaroff
Scenografia i kostiumy – Luigi Perego
Chór i Orkiestra Opery w Zurychu

Osoby / Obsada:
Don Pasquale – Ruggero Raimondi
Ernesto – siostrzeniec Pasqualego – Juan Diego Florez
Norina – młoda wdowa, ukochana Ernesta – Isabel Rey
Dr Malatesta – lekarz – Oliver Widmer
Notariusz – kuzyn Malatesty Carlino – Valeriy Murga

Opera w trzech aktach śpiewana po włosku.
Nagranie zrealizowane w Operze w Zurychu w 2006 roku.

Godzina rozpoczęcia: 18:00
Czas trwania: ok. 150 min. (Opera: 129 min., przerwa: 15 min. i ok 5 min. materiałów autopromocyjnych Multikino).
Napisy: angielskie

Harmonogram pokazu:
Akt I: 45 min.
Akt II: 36 min.
Przerwa: 15 min.
Akt III: 48 min.

Operę zobaczymy w 17 kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Włocławek, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze.

Bilety:
– Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Włocławek, Wrocław Arkady Wrocławskie oraz Zabrze:
40 zł – bilet normalny
35 zł – bilet ulgowy (dla uczniów i studentów z ważną legitymacją oraz Seniorów)
30 zł – bilet grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)
35 zł – ulgowy (z kuponem z magazynu Sens (na rynku od 19 lutego)
– Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy:
45 zł – bilet normalny
40 zł – bilet ulgowy (dla uczniów i studentów z ważną legitymacją)
35 zł – Bilet grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)
40 zł – ulgowy (z kuponem z magazynu Sens (na rynku od 19 lutego)

Bilety już w sprzedaży w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl

Organizator: Multikino S.A.
Dystrybutor: Rising Alternative
Patroni: Aktivist, Sens, Operainfo.pl, Magazyn Kulturalny, Mediarun.pl, Tygodnik Przegląd, Infomusic.pl, Polskamuza.eu, Superstarsi.pl, TerazTeatr.pl, trojmiasto.pl, aktywni plus oraz RMF Classic.

Mecenasem projektu Opera i Balet HD w Multikinie jest firma OSRAM.

Streszczenie libretta (według Przewodnika operowego J. Kańskiego)

Akt I
Odsłona 1. Bogaty stary kawaler, Don Pasąuale, oczekuje na przybycie doktora Malatesty, chcąc się dowiedzieć, czy ten znalazł dla niego kandydatkę na żonę. Don Pasquale bowiem pragnie się ożenić, aby tym sposobem wydziedziczyć swego siostrzeńca, Ernesta, który chce wstąpić w związek małżeński wbrew woli wuja. Don Pasquale wie, że Ernesto i jego ukochana, Norina, są ubodzy i bez jego pomocy pobrać się nie mogą. Doktor Malatesta przybywa i oświadcza, że jego zdaniem najodpowiedniejszą kandydatką na żonę dla Don Pasquala będzie siostra doktora, Sofronia, ciche i skromne dziewczę, wychowane w klasztorze. Zachwycony Don Pasquale błaga doktora, by jak najprędzej przyprowadził Sofronię. Nadchodzi Ernesto, Don Pasquale opowiada mu o swych zamiarach. Młodzieniec jest zrozpaczony, a gniew jego skierowuje się w pierwszym rzędzie przeciwko doktorowi, którego podejrzewa o zdradę łączącej ich obu przyjaźni.

Odsłona 2. Norina czyta list, w którym Ernesto donosi o matrymonialnych planach wuja, krzyżujących ich zamierzenia. Jednak doktor Malatesta, który akurat nadszedł, uspokaja Norinę, wyjaśniając, że po to właśnie przyjął rolę swata Don Pasquala, aby dopomóc jej i Ernestowi. Według sprytnego planu doktora właśnie ona, Norina, będzie przedstawiona Don Pasqualowi jako Sofronia, a po podpisaniu fikcyjnego kontraktu ślubnego ma mu tak uprzykrzyć życie, że Don Pasquale, aby się jej pozbyć, zgodzi się na wszelkie warunki, Norina przystaje na ten plan i w obecności doktora wesoło próbuje swej roli.

Akt II
Ernesto, który nie wie jeszcze o sprytnym planie doktora Malatesty, jest przekonany, że utracił Norinę na zawsze, i ubolewa nad swym smutnym losem. Do domu Don Pasquala przybywa doktor z Noriną. Następuje prezentacja rzekomej siostry doktora, którą Don Pasquale jest tak oczarowany, że natychmiast posyła po notariusza, aby spisać akt ślubu. Doktor dyktuje akt, na mocy którego Norina jako żona Don Pasquala zostaje właścicielką połowy jego majątku. Ernestowi, który właśnie nadszedł, wyjaśnia Malatesta na stronie szczegóły swego planu. Uradowany młodzieniec chętnie składa jako świadek podpis na akcie. Po podpisaniu kontraktu zachowanie Noriny ulega błyskawicznej zmianie. Ze skromnego, potulnego dziewczęcia przekształca się w rozwydrzoną despotkę i wydaje dyspozycje, które grożą Don Pasqualowi ruiną finansową. Don Pasquale jest zdumiony i przerażony tą metamorfozą.

Akt III
Odsłona 1. Norina, tyranizując bezlitośnie Don Pasquala, stwarza mu w domu istne piekło. Przyjęła cały legion służby. Zaczynają się pojawiać posłańcy ze sklepów, przynosząc rachunki za zamówione przez nią meble i stroje… Don Pasquale usiłuje protestować, lecz na to wchodzi wystrojona Norina i oświadcza, że wybiera się do teatru, skąd wróci dopiero nazajutrz rano. Wychodząc upuszcza na pozór niechcący liścik, z którego treści wynika, że nie idzie wcale do teatru, lecz ma się wieczorem spotkać w ogrodzie z kochankiem. Tu już przebiera się cierpliwość Don Pasquala. Każe sprowadzić natychmiast doktora Malatestę. Doktor przybywa, wysłuchuje cierpliwie skarg i wyrzutów Don Pasquala, po czym wraz z nim układa plan przyłapania wiarołomnej żony na gorącym uczynku i należytego jej ukarania. Nadzieja zemsty sprawia, że Don Pasquale całkowicie odzyskuje dobry humor.

Odsłona 2. W ogrodzie […] młodzi wspólnie oddają się marzeniom o bliskim już szczęściu. Ernesto pierwszy spostrzega nadbiegającego Don Pasquala i kryje się wśród krzewów. Don Pasquale zastaje Norinę samą. Żąda, aby wyjawiła imię kochanka, a wobec odmowy nakazuje jej opuścić swój dom, ponieważ  jak twierdzi postanowił wyrazić zgodę na małżeństwo Ernesta z Noriną i sprowadzić młodych do siebie. Na te słowa spośród drzew wychodzi Ernesto. Sytuacja się wyjaśnia okazuje się, że Sofronia i Norina to jedna i ta sama osoba; Don Pasquale początkowo jest zaskoczony, później jednak wybacza odegraną przed nim komedię i godzi się na małżeństwo Noriny z Ernestem.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony