Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Czeka na nas las

Czeka na nas las

(fot. gazeta.pl)Ktoś mógłby powiedzieć: „Las? Kilka drzew, trochę mchu, parę paproci i tyle”. Ale las to naprawdę fajne miejsce!

Często zastanawiamy się nad sposobem spędzenia wolnego popołudnia, dnia, weekendu. Szukamy dalekich wycieczek, podczas gdy piękne miejsca mamy na wyciągnięcie ręki. Lasy Państwowe zajmują w Polsce ok. 28 tysięcy kilometrów. Zapewne więc, jakiś mały gaik znajdzie się gdzieś w naszej okolicy. I warto z niego skorzystać, bo las to same zalety.

Darmowe SPA
W leśnym powietrzu znajduje się do 70 razy mniej spalin i szkodliwych substancji niż w mieście. To zasługa drzew, które, nie dość że są naszymi zielonymi płucami, to jeszcze wydzielają olejki eteryczne, dzięki którym lepiej nam się oddycha. Dodatkowo, delikatny szum gałęzi relaksuje i odpręża.

Darmowa siłownia
Miękkie podłoże leśne to idealna bieżnia, która, w przeciwieństwie do asfaltu, lepiej amortyzuje ciało podczas biegu. Dzięki malowniczym pejzażom również nordic walking sprawia większą przyjemność w lesie niż po miejskich ulicach. Podobnie jest z rowerem czy, po prostu, spacerem.

Darmowe zoo i ogrody botaniczne
Polskie lasy są bogate w naturalną roślinność i rzadkie zwierzęta. W Nadleśnictwie Gryfino możemy obejrzeć Krzywy Las, w województwie lubuskim Tańczące Sosny, a w województwie świętokrzyskim jeden z najstarszych polskich dębów – Bartek. Również spotkania ze zwierzętami żyjącymi na wolności mogą być dużym przeżyciem. W większości lasów można spotkać lisy, dziki, sarny, zające. Ponadto w Puszczy Kampinoskiej przy odrobinie szczęścia można zobaczyć łosia albo rysia, a w górskich lasach świstaka, jelenia czy kozicę.

Uwaga!, niestety, nie tylko ludzie lubią las. Zamieszkują go też groźne dla organizmu ludzkiego kleszcze. Badania dowodzą, że choroby niebezpieczne dla człowieka przenosi ok. 15% kleszczy w Polsce. Dlatego przed wyjściem do lasu, parku czy mocno zadrzewionego miejsca należy zaszczepić się przeciwko tym pajęczakom.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony