Jestes tutaj: Home » FILM » Kolejna wielka akcja ratunkowa na Morzu Śródziemnym

Kolejna wielka akcja ratunkowa na Morzu Śródziemnym

(fot. sueddeutsche.de)Jak szacują włoskie służby, na początku tego tygodnia z morza wyłowiono ok. 1500 osób desperacko próbujących przedostać się z Afryki Północnej do Europy. Jednostki z imigrantami na pokładzie wypłynęły z ogarniętej narastającym chaosem Libii.

Statki (w sumie było ich pięć) unosiły się swobodnie na wodzie, oczekując podjęcia odpowiednich działań przez patrolujących te okolice Włochów. Ciężar przyjęcia kolejnej dużej grupy uchodźców wzięły na siebie porty w Auguście, Porto Empedocle oraz wyspa Lampedusa.

Guardia Costiera, włoska straż przybrzeżna, regularnie przeprowadza podobne akcje ratunkowe. W ostatnich latach sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Fala nielegalnej imigracji stale się nasila – przede wszystkim z powodu przedłużających się konfliktów zbrojnych w Afryce i na Bliskim Wschodzie oraz agresji bojowników islamskich (głównie w Syrii i Iraku).

Z informacji przekazanych w zeszłym miesiącu przez Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, Portugalczyka Antonio Guterresa, od 1 stycznia 2015 roku śmierć na Morzu Śródziemnym poniosło już ok. 470 ludzi próbujących dopłynąć do wybrzeży południowych krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony