Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Ach, śpij kochanie

Ach, śpij kochanie

(fot. modanaurode.pl)Pierwszy baran, drugi baran, trzeci baran… Co zrobić, gdy w naszej wyobraźni przebiegło już osiemdziesiąt baranów, a sen wciąż nie przychodzi?

W wieku niemowlęcym i dziecięcym, by zasnąć zwykle wystarczą zmęczenie, przytulenie rodziców, ewentualnie przeczytana bajka czy kołysanka. Dorosłym nie zawsze jest tak łatwo. Każdemu człowiekowi zdarza się czasem nieprzespana noc. Problem zaczyna się, gdy brak snu staje się na tyle uciążliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jak sobie pomóc?

Nie kładź się do łóżka z pełnym żołądkiem. Objadanie się przed snem nie sprzyja szybkiemu zaśnięciu. Ostatni posiłek powinno się zjeść najpóźniej dwie godziny przed planowanym pójściem spać.

Staraj się kłaść spać i budzić się zawsze o tych samych porach. Tak zaprogramowany organizm sam będzie chciał iść spać, gdy nadejdzie odpowiednia godzina.

Wyłącz wszystkie światła w sypialni. Nawet najmniejsze źródło światła powoduje, że organizm „myśli”, że już pora wstawać. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić całkowitej ciemności, wrto sprawić sobie opaskę na oczy.

Zrelaksuj się przed snem. Odsuń na bok sytuacje mijającego dnia i zastąp je myśleniem o czymś przyjemnym, np. marzeniami. Możesz połączyć to z słuchaniem uspokajającej muzyki.

Otwórz okno. Przed położeniem się do łóżka, powinno się przewietrzyć sypialnię. W dusznym pokoju trudniej zasnąć, a marzenia senne często okazują się być koszmarami.

Zamiast podczas kolejnej bezsennej nocy sięgnąć po tabletkę uspokajającą, warto wypróbować domowe sposoby na dobry sen. Lecz gdy i one nie pomagają, należy zwrócić się o pomoc do lekarza, który ustali przyczynę problemu i dobierze metody pozbycia się go.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony