Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » O żywocie krasnala

O żywocie krasnala

(fot. news.xinhuanet.com)Dla jednych stanowi piękną ozdobę i dopełnienie przydomowego ogrodu, dla innych jest wyrazem kiczu i bezguścia – krasnal. Skąd moda na stawianie przed domem podobizny skrzata?

Pierwsze figurki ogrodowe powstały na wzór średniowiecznych górników niemieckich. Niewysokie gipsowe postacie w sterczących kapturach na głowach i z kilofami w dłoniach, ozdabiały niemieckie ogrody już w XVIII wieku. Były wówczas traktowane za stylowe akcenty poprawiające wizerunek domu oraz symbol bogactwa. Według legendy krasnale chronią ziemię, na której się znajdują.

Z czasem moda na ustawianie w ogródkach gipsowych figurek rozprzestrzeniła się po innych europejskich krajach, głównie Francji, Austrii i Wielkiej Brytanii. Do Polski moda na ozdabianie domów podobiznami skrzatów dotarła dopiero w 2. połowie XX wieku.

Produkowane z betonu i gliny postacie coraz bardziej odchodziły od tradycyjnego wizerunku krasnala. Na masową skalę produkowano figurki ogrodowe w niecenzuralnych pozach czy z twarzami polityków. W ogrodowej scenerii obok skrzatów zaczęły pojawiać się gipsowe Panie Krasnalowe, Królewny Śnieżki, bociany, żółwie oraz muchomory. Doprowadziło to do powstania Międzynarodowego Zrzeszenia dla Ochrony Krasnali Ogrodowych, które w 1981 roku zdecydowanie orzekło, że jedynie słusznie wyglądający skrzat musi być noszącym spiczasty kaptur brodatym przedstawicielem płci męskiej, mierzącym nie więcej niż 69 cm wzrostu.

W ostatnich latach XX wieku krasnali w przydomowych ogórdkach pojawiło się tak wiele, że aktywiści z powstałego we Francji Frontu Wyzwolenia Krasnali Ogrodowych postanowili przywrócić skrzaty ich naturalnemu środowisku. Zorganizowali akcję masowych kradzieży figurek, po czym wywieźli je do lasu, gdzie krasnale miały żyć na wolności.

Los oszczędził jednak wiele skrzatów: szacuje się, że obecnie za naszą zachodnią granicą istnieje ponad 25 milionów glinianych figurek. Statystycznie rzecz biorąc, własnego krasnala ogrodowego ma więc co czwarty Niemiec.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony