Jestes tutaj: Home » FILM » Wyjątkowa fuzja świata muzyki i filmu już wkrótce w krakowskim Centrum Kongresowym.

Wyjątkowa fuzja świata muzyki i filmu już wkrótce w krakowskim Centrum Kongresowym.

(fot. theredlist.com)To będzie szansa na wielkie artystyczne przeżycie. Już za dwa tygodnie w stolicy Małopolski odbędzie się unikatowy pokaz filmu „Metropolis”.

Prezentacji towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Wykona ją orkiestra symfoniczna Akademii Beethovenowskiej wraz z chórem mieszanym Katedry Wawelskiej. Ścieżkę dźwiękową specjalnie na potrzeby tego typu wydarzeń opracował Abel Korzeniowski, który w ostatnim czasie skomponował m.in. muzykę do „Ziarna prawdy” Borysa Lankosza. Dla wzmocnienia doznań wizualnych i dźwiękowych film poddano rekonstrukcji cyfrowej.

„Metropolis” to futurystyczna, raczej ponura i mroczna wizja życia w mieście-molochu. Egzystencję przeciętnego mieszkańca sprowadzono tam do wykonywania roli wyrobnika. Pojedynczy człowiek jest jedynie trybikiem w wielkiej urbanistycznej machinie. Dominującą rolę w aglomeracji przyszłości odgrywa nieliczna grupa inteligentów, sprawujących władzę nad pozostałymi. Film w reżyserii Niemca Fritza Langa powstał w 1927 roku i jest uznawany za szczytowe osiągnięcie epoki kina niemego. Od lat figuruje na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Inspiracją do nakręcenia „Metropolis” był Nowy Jork, a dokładnie wizyta twórcy w tym szybko rozwijającym się wtedy mieście.

Organizatorzy wydarzenia – stowarzyszenie „Na rzecz rozwoju” oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe –zapraszają 19 marca na godz. 19.00. Bilety w cenie od 50 do 150 zł są dostępne w sieci i wybranych punktach krakowskiej informacji miejskiej InfoKraków.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony