Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Niech moc będzie z Wami

Niech moc będzie z Wami

(fot. gazeta.pl)Awokado ma wielką moc, o czym przekonują nas dietetycy i lekarze. Co sprawia, że ten owoc jest tak bliski ideału?

Tłuszcze omega-3, kwas oleinowy, witaminy: A, B1, B2, C, E, białko, wapń, potas, miedź, fosfor, kwas foliowy. To wszystko znajduje się w małym, niepozornym owocu zwanym smaczliwką lub gruszką miłości. Regularne spożywanie awokado wspiera pracę naszego organizmu od stóp do głów. Dowody?

Część tajemnicy awokado kryje się w zawartości zdrowych tłuszczów, których w przeciętnej wielkości owocu jest aż 41 g. Tłuszcze omega-3 wspierają funkcjonowanie mózgu. Chronią one przed chorobą Alzheimera, a także hamują jej postępowanie. Kwas oleinowy znacznie obniża zawartość cholesterolu w organizmie. W awokado znajdują się witaminy A, C i E, które mają działanie przeciwnowotworowe. Potas reguluje ciśnienie krwi oraz wpływa na korzystnie na pracę serca i układ nerwowy. Zawartości luteiny chroni przed chorobami nasze oczy. Smaczliwka skutecznie poprawia trawienie i leczy stany zapalne żołądka, dzięki właściwym sobie enzymom. Ze względu na dużą ilość kwasu foliowego, który chroni mózg nienarodzonego dziecka, awokado polecane jest kobietom w ciąży. Pikanterii smaczliwce dodaje fakt, że jest także skutecznym afrodyzjakiem.

Mogłoby się wydawać, że awokado jest owocem doskonałym. Obok wielu zalet, posiada jedną wadę: jest kaloryczne. W jednej smaczliwce znajduje się ok. 430 kcal. Jednak nie są to puste, pochodzące z cukru kalorie, ale zdrowe dla człowieka tłuszcze. Więc te kalorie aż tak „nie bolą”.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony