Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Niekoniecznie gorzki lek

Niekoniecznie gorzki lek

(fot. gazeta.pl)Wystarczy włączyć telewizor, by w jednym bloku reklamowym poznać nazwy specyfików, które farmaceuci polecają przy przeziębieniu, gorączce, bólach brzucha czy migrenie. Może zamiast połykać kolejne tabletki, warto powrócić do czasów, gdy wyprawa do najbliższego sklepu zajmowała cały dzień, a nasze prababki stosowały leki z polnej apteki.

Marian Hemar śpiewał o tym, że jedno co warto – to upić się warto. Może nie do końca miał rację z dużym dawkowaniem alkoholu, ale od czasu do czasu, dla zdrowotności, kieliszeczek nie zaszkodzi. A wręcz przeciwnie – może pomóc. W opinii lekarzy niewielka ilość czerwonego wina potrafi uchronić serce przed zakrzepami, a piwo wspomaga pracę nerek. Znaczące walory zdrowotne mają także nalewki lecznicze.

Odpowiednie proporcje spirytusu i ziół lub owoców nie tylko smakują, ale i leczą. Każda z prawidłowo przyrządzonych nalewek posiada właściwe sobie zdolności lecznicze: nalewka rumiankowa i jarzębinowa pomagają przy niestrawnościach, malinówka działa przeciwgorączkowo, a nalewka z młodych gałązek jodły polecana jest na kaszel.

Niestety, przygotowanie nalewki w domowym zaciszu wiąże się z zakupem gąsiora, najlepiej o pojemności 5-10 litrów – specjalnej butli do przygotowywania napojów alkoholowych. Do tego należy doliczyć koszt spirytusu oraz ziół i owoców, które chcemy połączyć z alkoholem. Jednak niektóre z surowców, np. maliny, porzeczki, agrest, można zebrać samemu, we własnym ogrodzie czy podmiejskim lesie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by nasze składniki na nalewkę nie były okopcone fabrycznym dymem czy skażone spalinami samochodowymi.

Jedną z cech niektórych nalewek jest poprawa samopoczucia. Należy do nich cytrynówka. Aby ją przygotować, należy wymieszać 1 litr mleka z 1 litrem spirytusu. Do płynów dodać 1 kilogram cząstek cytryn, a następnie odstawić w gąsiorze na 5 tygodni. Po tym czasie trzeba jeszcze tylko przefiltrować płyn i małymi ilościami poprawiać sobie humor.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony