Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Piotr Kitrasiewicz: „Apetyt na Melpomenę”

Piotr Kitrasiewicz: „Apetyt na Melpomenę”

(fot. materiały prasowe)Książka jest zbiorem recenzji ze spektakli w teatrach warszawskich z okresu ostatnich 10 lat.  Autor z premedytacją nawiązuje do szkoły recenzenckiej wypracowanej przez przedwojennych mistrzów takich jak Tadeusz Boy-Żeleński, Antoni Słonimski, Karol Irzykowski czy Jan Parandowski.

W dzisiejszych czasach, kiedy przenoszone na papier spotkania z Melpomeną nie posiadają indywidualnego odniesienia, służą schlebianiu koteriom, snobistycznym gustom oraz osobistym porachunkom, a w dodatku często są artykułowane za pomocą sięgającego bruku języka, warto zwrócić spojrzenie w kierunku okresu, w którym recenzent mówił po prostu to co czuł, oglądając spektakl, a po jego zakończeniu formułował swoje odczucia w słowie pisanym.

Książka ta ma służyć delikatnej zachęcie do obcowania z muzą teatru – Melpomeną, która potrafi – w zależności od tego jaki „kapłan” ją reprezentuje – irytować, nudzić, złościć i zniechęcać, ale również zaciekawiać, zastanawiać, wciągać, współprzeżywać, pochłaniać, skłaniać do refleksji, prowokować emocje, zachęcać do przyjrzenia się bliźnim oraz samemu sobie.

O autorze
Piotr Kitrasiewicz (ur. 1962 r.) poeta, dramaturg, publicysta, krytyk literacki i teatralny. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Wydał dwa tomiki wierszy: „Cień inkwizytora” i „Kochankowie”, zbiór krótkich form dramaturgicznych pt. „Morderstwo w Senacie” (zrealizowanych wcześniej na radiowej antenie), dwa tomy szkiców literackich: „Sekrety pisarzy” i „Pisarze zapomniani” oraz książkę popularnonaukową „Rok 2012. Apokalipsa nadchodzi?”. W młodości zdobył dwie nagrody w poważnych konkursach: miesięcznika „Scena”- na krótki utwór sceniczny (1979) i radiowej „Trójki” – na mikrosłuchowisko rozrywkowe (1980).

Z radiem współpracował na początku lat dziewięćdziesiątych, pisząc kilka słuchowisk dla „Trójki” (cykl „Teatrzyk Zielone Oko”) oraz Radia Bis (cykl „Sobotni Dreszczowiec”).

Szczegóły wydania:
ISBN: 978-83-63879-39-6
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 304 str.
Cena: 24,90 zł, w tym 5% VAT

 

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony