Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Koszmary przeszłości największych artystów. Przez udrękę po sukces

Koszmary przeszłości największych artystów. Przez udrękę po sukces

(fot. materiały prasowe)Co wpłynęło na niepokojącą twórczość Alfreda Hitchcocka? Z jakimi wewnętrznymi demonami walczyła Marilyn Monroe? Dlaczego w piosenkach Johnny’ego Casha słychać smutek i nostalgię? Odpowiedzi postanowił poszukać Christopher Zara.

Książka „Artyści udręczeni. Od Picassa przez Monroe i Warhola po Winehouse – wstydliwe tajemnice najbardziej twórczych umysłów wszech czasów” ukazała się 18 lutego br. nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

Nierzadko artystyczna wena pojawia się w trudnych życiowych momentach, a traumatyczne wspomnienia wpływają na późniejszą twórczość. Christopher Zara zgłębia ciemne zakamarki umysłów największych ikon literatury, kina, malarstwa i muzyki. Okazuje się, że za sztuką, którą cenimy, kryje się wiele koszmarów – problemy w dzieciństwie, toksyczne związki czy eksperymentowanie z narkotykami.

„Artyści udręczeni” to vademecum dla wszystkich entuzjastów sztuki, wzbogacone ilustracjami Robbiego Lee. Opisane tu indywidualności tworzą wielką mozaikę talentu i cierpienia, a lektura przypomina wejście do galerii sztuki w towarzystwie psychoterapeuty, który podpowiada, jakie demony stały za każdym płótnem, kliszą i partyturą.

W pierwszej części autor przybliża różne przypadki traum i problemów wielkich twórców: surowe dzieciństwo Michaela Jacksona, bolesne dojrzewanie Marlona Brando, nieodwzajemnioną miłość Jane Austen, brak kontroli nad życiem Madonny, toksyczne małżeństwo Tiny Turner, zaburzenia psychiczne Mozarta czy uzależnienie Heatha Ledgera od narkotyków. Nie zabrakło również tragicznych historii legendarnej Marylin Monroe oraz Kurta Cobaina, ikony muzyki grunge’owej.

Drugą część książki stanowi kalendarium, określone przez autora jako: „krótka i celowo chaotyczna historia bólu, cierpienia i triumfu artystycznego”. To zbiór najważniejszych wydarzeń od czasów przed naszą erą, przez średniowiecze, aż do współczesności. Christopher Zara zawarł tam m.in. długoletnią pracę da Vinci nad „Mona Lisą”, falę samobójstw po powstaniu „Cierpień młodego Wertera” Goethego, bunt Jamesa Deana czy tragiczną śmierć Johna Lennona.

O autorach:
Christopher Zara – pisarz, krytyk i dziennikarz. Od ponad dziesięciu lat zawodowo zajmuje się sztuką i kulturą. Jest redaktorem prowadzącym magazynu „Show Business”, branżowego czasopisma poświęconego sztukom scenicznym.

Robbie Lee – artysta i wykładowca sztuk wizualnych. Specjalizuje się w robotach, ludziach i niebie. Ilustruje książki i wykonuje projekty dla różnych firm, w tym producentów koszulek.

Nakładem Wydawnictwa Burda Książki ukazały się również następujące tytuły: „Mity Rock and Rolla. Cała prawda o najsłynniejszych (i okrytych niesławą) wyskokach największych gwiazd rocka” Gary’ego Graffa i Daniela Durchholza, „Klątwa rock and rolla. Gwiazdy, które odeszły za wcześnie” Michele Primi oraz „Legendarne przeboje rocka” Nathana Bracketta.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony