Jestes tutaj: Home » slider » Auta bez kierowców pomkną ulicami Londynu

Auta bez kierowców pomkną ulicami Londynu

(fot. podroze.onet.pl)W stolicy Wielkiej Brytanii rozpoczął się niecodzienny eksperyment motoryzacyjny. Od tego miesiąca mieszkańcy kilku dzielnic miasta, m.in. rejonu Greenwich, mają szansę spotkać na ulicach pojazdy poruszające się całkowicie samodzielnie, bez udziału „czynnika ludzkiego”.

Tzw. auto-pody zostały wyposażone w odpowiedni sprzęt – kamery oraz specjalne czujniki. Dzięki temu będą mogły omijać wszelkie drogowe przeszkody, a przede wszystkim unikną bezpośredniego kontaktu ze znajdującym się akurat na jezdni człowiekiem. W założeniu pomysłodawców te nowoczesne samochody mają się przyczynić do ograniczenia poziomu zanieczyszczeń miejskiego powietrza, a także pomóc ludziom, którzy z rozmaitych powodów nie mogą lub nie chcą samodzielnie kierować autem.

Pierwszy etap nietypowego testu odbywa się jednak z udziałem wyznaczonych w tym celu osób – pasażerów, którzy w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów przejmują kontrolę nad kierownicą. Jeśli początkowa faza ćwiczeń wypadnie pomyślnie, auta będą jeździć po Londynie już bez żadnego nadzoru. Dokładne koszty całego przedsięwzięcia nie są na razie znane. Szacuje się, że będą się wiązać z wydatkami rzędu przynajmniej kilku milionów funtów.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony