Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Koncerty » Mela Koteluk w trasie

Mela Koteluk w trasie

(fot. materiały prasowe)Mela Koteluk rozpoczyna 2015 rok serią koncertów promujących wydaną w listopadzie ubiegłego roku płytę „Migracje”. Artystka zagra w szesnastu miastach w różnych częściach Polski. Na trasie znalazł się także Londyn, który Mela z zespołem odwiedzi w kwietniu.

Pełna trasa Meli Koteluk:
20.02 Rzeszów – LUKR
21.02 Tychy – Underground
22.02 Oława – Ośrodek Współpracy Europejskiej ODRA
27.02 Opole Lubelskie – Festiwal Filmoffo
28.02 Białystok– Filharmonia Podlaska
07.03 Warszawa – Palladium
08.03 Szamotuły – Kino Halszka – Duet
14.03 Kraków – Studio
15.03 Zabrze – Wiatrak
19.03 Opole – Studenckie Centrum Kultury
21.03 Nowy Sącz – MCK “Sokół”
22.03 Wrocław – Eter
28.03 Gdańsk – Teatr Szekspirowski
11.04 LONDYN – Islington Assembly Hall
25.04 Poznań – Spring Break

Koncertowy skład zespołu:
Mela Koteluk – wokal
Krzysztof Łochowicz, Tomasz Krawczyk – gitary
Miłosz Wośko –instr. Klawiszowe
Ola Chludek – chórki
Kornel Jasiński – bas
Robert Rasz  – perkusja

Mela Koteluk – wokalistka i autorka tekstów. Zadebiutowała w 2012 roku albumem „Spadochron”, który odniósł duży komercyjny sukces i zyskał tytuł Platynowej Płyty. Album zawiera dwanaście autorskich kompozycji, które stanowią połączenie popu i brzmień o charakterze alternatywnym. Całość tworzy historię opowiedzianą w bezpretensjonalny sposób, łączący klimat liryczno-poetycki z przestrzenią rockową. Płytę promowały trzy single: „Melodia ulotna”, „Wolna”, „Działać bez działania”, które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem stacji radiowych. Za debiutancką płytę Mela otrzymała dwa Fryderyki 2013 w kategoriach Album Roku i Debiut Roku, jest także laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Toruń im. Grzegorza Ciechowskiego, jak również plebiscytu Gazety Wyborczej „Ale Sztuka”.

17 listopada 2014 roku ukazała się druga, autorska płyta Meli pt.: „Migracje”. Zapowiedział ją singiel zatytułowany  „Fastrygi”, do którego powstał także teledysk. Utwór bardzo szybko znalazł się na playlistach stacji radiowych, w tym w czołówce Listy Przebojów Programu 3.

„Migracje” to zbiór niezależnych brzmieniowo kompozycji i polskich, autorskich tekstów. Całość dowodzi konsekwencji Meli i jej zespołu w pielęgnowaniu charakterystycznego języka, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. W warstwie brzmieniowej opiera się on na łączeniu akustycznych i syntetycznych brzmień, w warstwie słownej realizm ściera się z abstrakcją. Na płycie pojawiają się oryginalne, kojące dźwięki bardzo rzadkiego instrumentu w kształcie przypominającego UFO, o nazwie  hang drum. Utwory ubarwia wiolonczela, a także flety, saksofony i klarnety.

Do jednej z piosenek pt.: „Na wróble”, która znalazła się na nowej płycie, w październiku 2014 roku powstał nastrojowy teledysk, utrzymany w jesiennym klimacie.

Po udanym debiucie, a przed pracą nad drugą płytą, Mela opublikowała dwa utwory, wśród nich podwójny singiel „Wielkie nieba/To trop”, który ukazał się w wersji cyfrowej 25 czerwca 2013 roku. Do piosenki „Wielkie nieba” powstał teledysk, nakręcony w trakcie azjatyckiej podróży Meli.

Mela to także artystka, która przywiązuje wagę do strony wizualnej swojej twórczości, stąd do tej pory powstało kilka teledysków odnotowujących duże zainteresowanie w serwisie You Tube. Opublikowany na YouTube teledysk do utworu „Dlaczego drzewa nic nie mówią” wyświetlono już ponad 2 miliony razy, a teledysk do utworu „Melodia ulotna” ma ponad 3 miliony odtworzeń.

Koncerty to bardzo ważna przestrzeń dla Meli w komunikacji z fanami. Zdążyła już wystąpić zarówno w wielu klubach w całej Polsce, jak i na prestiżowych festiwalach: Open’er Festivalu, Coke Festivalu czy Jarocin Festivalu. Mając świadomość jak ważne dla artysty są koncerty, w 2012 roku zainicjowała akcję mającą na celu wsparcie żywego grania: „Nie bądź dźwiękoszczelny. Wspierajmy żywą muzykę!”, do której włączyło się wielu polskich artystów.

Mela lubi też artystyczne wyzwania. Na początku 2013 w duecie z Czesławem Mozilem nagrała „Pieśń o szczęściu” – utwór promujący film pt. „Baczyński” w reżyserii Kordiana Piwowarskiego. Piosenka przez wiele tygodni utrzymywała się w ścisłej czołówce Listy Przebojów Programu 3.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony