Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Arcydzieło El Greco od 10 lutego w Krakowie.

Arcydzieło El Greco od 10 lutego w Krakowie.

(fot. mkidn.gov.pl)Krakowskie Muzeum Narodowe zaprasza na wystawę o intrygującym tytule „Skarby Korony Hiszpańskiej”. Do 9 października 2015 będzie tam można podziwiać niezwykły obraz – „Ekstazę św. Franciszka” pędzla słynnego malarza.

Czasu na obejrzenie dzieła jest więc jeszcze całkiem sporo. Na uwagę zasługuje jednak całość kolekcji. Głównym celem ekspozycji jest przybliżanie i promowanie kultury Półwyspu Iberyjskiego, zamieszkującej go ludności, artystycznego dziedzictwa tej części Europy. Nie tak dawno, bo w październiku 2014 r., obraz „Ekstaza św. Franciszka” można było oglądać na zamku Królewskim w Warszawie. Stamtąd został przewieziony do Krakowa.

Dzieło wyjątkowego artysty o greckich korzeniach to prawdziwy biały kruk wśród obrazów. Jest to jedyne malowidło El Greco na stałe „przebywające” w Polsce. Należy do zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Pochodzi, jak oceniają historycy sztuki, z roku około 1575. Przedstawia Biedaczynę z Asyżu w momencie otrzymywania stygmatów. Całość wizji artysty charakteryzuje ekspresja, dramatyzm, rodzaj nieuchwytnego napięcia. Postać św. Franciszka należała do ulubionych motywów malarza. Wielokrotnie przedstawiał tego świętego na swoich płótnach (w sumie kilkadziesiąt razy).

Mówi się, że El Greco był twórcą trzech narodów, trzech krajów – Grecji, Włoch i Hiszpanii. Urodził się na Krecie. Jego prawdziwe nazwisko to Domenicos Theotokopulos. Gdy miał 25 lat, wyjechał do Włoch. Po kilkunastu latach osiadł na stałe w Hiszpanii i tam tworzył do końca swych dni.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony