Jestes tutaj: Home » slider » Pokojowy Nobel 2015 dla rosyjskiego Memoriału?

Pokojowy Nobel 2015 dla rosyjskiego Memoriału?

(fot. materiały prasowe)Choć do ogłoszenia kolejnych laureatów Nagrody Nobla pozostało jeszcze wiele miesięcy (nastąpi to dopiero w listopadzie), już zgłaszane są kandydatury osób i organizacji, które mogłyby zostać uhonorowane prestiżowym wyróżnieniem. Były polski prezydent Lech Wałęsa w specjalnym liście skierowanym do członków 5-osobowego Komitetu Noblowskiego zaproponował, by nagrodę za rok 2015 przyznać Stowarzyszeniu Memoriał.

Jak przyznał Wałęsa, z inicjatywą w tej sprawie wystąpili do niego aktorka Krystyna Zachwatowicz i słynny reżyser Andrzej Wajda. W oficjalnym wniosku wskazano m.in., że „przyznanie Stowarzyszeniu nagrody byłoby wyraźnym sygnałem, że świat chce widzieć Rosję jako kraj nie konfrontacji, ograniczania praw, lecz dialogu”.

Współzałożycielem utworzonego w 1988 Memoriału był Andriej Sacharow, laureat Pokojowego Nobla z 1975 r. Za główny przedmiot i cel działalności członkowie stowarzyszenia obrali publiczne głoszenie prawdy o czasach terroru radzieckiego, ujawnianie dokumentów poświadczających tragiczne losy tysięcy ludzi, podejmowanie prób budowy w Rosji społeczeństwa obywatelskiego. Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Memoriałowi miałoby szczególne znaczenie w kontekście wydarzeń na wschodzie Ukrainy oraz roli i postawy Rosji w obliczu tego konfliktu.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony