Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Pamiętnik lesbijki” wkrótce premiera

„Pamiętnik lesbijki” wkrótce premiera

(fot. materiały prasowe)Był już „Dziennik Bridget Jones”, był „Pamiętnik Nimfomanki”, przyszedł czas na powieściowy „pamiętnik” na miarę XXI wieku. Trochę na tematy genderowe, szczypta o LGBT, sporo o młodzieży, na wskroś obyczajowo, psychologicznie, dramatycznie. Jest alkohol, miłość, krew, seks i przemoc oraz intelektualizmy przemieszane z wulgaryzmami – słowem, nietuzinkowa powieść o problemach codzienności w języku z pogranicza stylów.

Nati, główna bohaterka, a zarazem niezwykle krytyczny i przenikliwy narrator, to postać uwikłana w sprzeczności. Wzorowa i pilna studentka socjologii, która nocami zanurza się w świat imprez, alkoholu i przygodnych znajomości.

Pomimo niezwykłej inteligencji oraz szerokiej wiedzy, Nati nie potrafi dostosować się do otoczenia. Jej  przeintelektualizowany sposób myślenia tworzy wokół niej obronny mur, chroniący ją przed upiorami codzienności. Ceną za to jest wyalienowanie i dojmujące poczucie niedopasowania.

Akcja powieści, w której nie brakuje imprez, seksu i przemocy, przepleciona jest rozważaniami i obserwacjami z pogranicza filozofii, psychologii oraz socjologii, które stopniowo zarysowują skomplikowany światopogląd głównej bohaterki, stykającej się z ludźmi najróżniejszego typu – od najbardziej prymitywnych po najbardziej wyrafinowanych, od pospolitych po nietuzinkowych, od dobrodusznych po nikczemnych, od przyjacielskich i swojskich po obcych i niezrozumiałych.

Powieść, napisana w sposób stanowiący połączenie strumienia świadomości i narracji pierwszoosobowej, ukazuje pełen odważnych oraz niebezpiecznych zabaw świat dzisiejszej młodzieży przez pryzmat doświadczeń ponadprzeciętnie inteligentnej i nadwrażliwej dziewczyny, która, czując wobec niego nieznośny dystans, stara się na różne sposoby go zrozumieć i zarazem nie zatracić siebie.

Utwór obrazoburczy i prowokujący, pełen skrajności – z jednej strony pokazujący w sposób realistyczny i obnażający życie współczesnej młodzieży, z drugiej zaś traktujący o kwestiach egzystencjalnych oraz społecznych – problemach płci, orientacji seksualnej, uprzedzeniach i stereotypach – a także o uczuciach przyjaźni i miłości.

O autorze:
Eryk Edwardsson. Urodzony w 1983 roku w Poznaniu. W latach 1998-2002 uczęszczał do elitarnego Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny w Poznaniu (tzw. „Marynki”) i wtedy to zaczął interesować się twórczością literacką. Napisał szereg wierszy oraz podjął pierwsze próby prozatorskie w formie krótkich opowiadań oraz szkiców większych utworów. W 2002 roku podjął dzienne studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku socjologia, które zakończył egzaminem magisterskim w roku 2008. W czasie studiów napisał dwie powieści oraz rozpoczął pracę nad kilkoma kolejnymi. Obecnie praca nie pozwala mu na rozwijanie działalności pisarskiej w szerszym zakresie, ale ma on nadzieję wkrótce to zmienić.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony