Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Pod przykrywką twardziela

Pod przykrywką twardziela

(fot. materiały prasowe)„Wszyscy mamy cię za zdrajcę. Jak wrócisz do Londynu, rozwalimy ci łeb” – takie groźby otrzymywał Christian Plowman po opublikowaniu swojej książki „O krok za daleko”. Autor opisał sekrety pracy tajnego policjanta: żonglowanie tożsamościami, by przeniknąć do przestępczych kręgów, manipulowanie informatorami, posługiwanie się nielegalną bronią i narkotykami. Polska premiera książki już 21 stycznia.

Plowman do policji trafił przypadkowo, przeglądając ogłoszenia w poszukiwaniu pierwszej stałej pracy. Zaczynał od patrolowania ulic, wkrótce jednak zorientował się, że fascynuje go świat handlarzy narkotyków i to z nimi chciałby walczyć. Szybko piął się po szczeblach kariery, by wreszcie trafić do elitarnej jednostki tajnej policji SO10. Od tego momentu Plowam przybierał różne tożsamości – bywał śmierdzącym ćpunem, włóczył się po kanałach, ale i brylował na salonach, gdzie pił drogie alkohole z czołowymi politykami i milionerami. Nigdy jednak nie był sobą. Ekstremalne warunki pracy doprowadziły go do załamania nerwowego. Ostatecznie Plowman zdecydował się odejść ze służby. Spisał swoje wspomnienia by rozliczyć się z tym trudnym, ale fascynującym okresem w życiu.

Bezczelne łamanie prawa, przybieranie różnych tożsamości, kupowanie i wykorzystywanie informatorów – tymi metodami Plowman rozpracowywał najgroźniejsze gangi w Londynie. Chociaż poświęcił się całkowicie pracy, autor nie boi się krytykować środowiska policji i kolegów po fachu. Szczególnie obrywa się przełożonym, dla których każdy przejaw wrażliwości oficera był oznaką słabości eliminującą ze służby.

„O krok za daleko” to wciągająca opowieść odkrywająca sekrety brytyjskiej policji, w której znajdziemy również dokładny psychologiczny rysopis tajnego gliniarza: często wulgarnego profesjonalisty nie bojącego się użyć wszelkich środków w drodze do celu.

Christian Plowman jest zasłużonym, wielokrotnie odznaczanym policjantem z 16-letnim doświadczeniem w operacjach specjalnych. Przez wiele lat był odpowiedzialny za rekrutację oraz zarządzanie informatorami policyjnymi i zdobytymi dzięki nich informacjami. Dużą część służby spędził, pracując „pod przykrywką” dla Scotland Yardu. Po odejściu z policji przeniósł się do sektora prywatnego we Francji.

Autor:  Christian Plowman
Tytuł: „O krok za daleko”
Wydawnictwo: Muza SA
Data premiery: 21.01.2015
Stron: 320
Cena detaliczna: 34,90 zł

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony