Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Harlem, dzielnica Nowego Jorku – spotkanie z Tomaszem Zalewskim

Harlem, dzielnica Nowego Jorku – spotkanie z Tomaszem Zalewskim

(fot. materiały prasowe)Tomasz Zalewski znany dziennikarz i publicysta, korespondent PAP-u z Waszyngtonu, mieszkaniec Manhattanu, powraca z nową historią – „Harlem”. To opowieść o dzielnicy i ludziach. O znanych jazzmanach, politykach i artystach, ale nie tylko, o mieszkańcach dzielnicy Harlem.

„Harlem” to historia o ludziach, którzy nadali charakter opisywanej dzielnicy. Autor, jako czynny obserwator i detektyw ukazuje zmiany, jakie dokonały się od pierwszej dekady XX wieku na płaszczyźnie jednej z najbardziej znanych dzielnic Nowego Jorku. W swojej powieści Zalewski maluje obraz raju obiecanego dla Afroamerykanów, gdzie rozwija się ich kultura, rozkwitają tradycje i pachnie muzyką jazzową. Przemierza zakamarki te znane z przewodników turystycznych i te mroczne, do których strach się zapuszczać. „Harlem” to książka nie tylko o złotym wieku, ale także o upadku, opis jak szybko z budzącej się kolebki kultury, dzielnica przeistacza się w getto biedoty i patologii. Pisarz swoją książkę przeszywa akcentem kryzysu, który doprowadza do upadku Harlemu. To przez te obrazy Zalewski przechodzi w inny, współczesny obraz dzielnicy. Autor ukazuje rozwarstwienie społeczne między bogaczami i biedotą, mieszkającą w slumsach, na co dzień borykającą się z narkomanią. Przedstawia zwykłych ludzi takich jak weteran wojenny, uliczny malarz, w kontraście z producentem teatralnym.

Wszyscy miłośnicy prawdziwych historii powinni wybrać się do Klubu Pardon To Tu, przy ul. Grzybowskiej 12/16, 15 grudnia o godz. 19 na spotkanie autorskie z Tomaszem Zalewskim. Pisarz odpowie na zadane pytania i opowie o swojej nowej powieści. Rozmowę z autorem poprowadzi dziennikarz muzyczny Piotr Jagielski.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony