Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Premiera „Śnieg przykryje śnieg” już w styczniu

Premiera „Śnieg przykryje śnieg” już w styczniu

(fot. materiały prasowe)„Śnieg przykryje śnieg” Leviego Henriksena to osadzony w surowej norweskiej scenerii thriller psychologiczny. Uhonorowana Norwegian Booksellers Prize powieść stanowi mieszankę skandynawskiej melancholii, kryminalnej historii i łobuzerskiego humoru. To historia ludzi, którzy poszukują życiowego kompasu by wrócić z marginesu na właściwe tory. Polska premiera książki jednego z najpoczytniejszych norweskich pisarzy już 14 stycznia 2015 roku.

Na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem 37-letni Dan Kaspersen wraca do małej rodzinnej wioski Skogli. Niemal wprost z więziennej celi, w której odsiedział dwuletni wyrok za przemyt narkotyków, trafia na pogrzeb młodszego brata. Jakob – jedyna bliska mu osoba – popełnił samobójstwo. Został znaleziony martwy w swoim samochodzie na podwórzu małego gospodarstwa, które bracia odziedziczyli po rodzicach. Dan jest zdruzgotany i wściekły. Zadręcza się myślami o śmierci brata i próbuje dociec dlaczego targnął się na swoje życie. Czym prędzej chce uciec z miejsca, z którym wiążą go jedynie tragiczne wspomnienia i nierozwikłane tajemnice z przeszłości.

Braci łączyła silna więź. Tym silniejsza, że gdy byli nastolatkami w wypadku samochodowym stracili rodziców. Teraz Dan został sam. Nie widzi szans by ułożyć sobie życie w miasteczku, którego hermetyczna społeczność skrzętnie kryje sekrety. Mieszkańcy Skogli pielęgnują dawne urazy, znajomi z przeszłości stają się wrogami, a pozostali podejrzliwie podchodzą do poczynań byłego skazańca. Gdy tylko Dan zaczyna wcielać w życie plan ucieczki, jego życie staje na głowie. Znajomość ze zjawiskową Moną Steinmyrą, rozwiązywanie zagadek z przeszłości i rozpaczliwa próba naprawienia dawnych błędów sprawiają, że życie Dana wjeżdża na zaskakujące tory.

„Śnieg przykryje śnieg” jest nie tylko osadzonym w surowym norweskim klimacie psychologiczny thrillerem z kryminalnym wątkiem. To także metaforyczna, słodko-gorzka historia o trudzie budowania rodzinnych relacji, wchodzeniu w związki oraz dojrzewaniu do ważnych życiowych decyzji i wyrastaniu z roli wiecznego chłopca. Trzymająca w napięciu opowieść odkrywa sekrety mieszkańców Skogli, ludzi wypalonych, zgorzkniałych, pełnych żalu i zawiści, którzy – jak mówią bohaterowie – śpią na pieniądzach, a poza nimi nie mają nic, których życie bezcelowo kręci się w kółko. Książka Henriksena to także mocna męska opowieść o silnym choć niezwykle trudnym związku między braćmi, którzy oddalili się od siebie. Między ludźmi, którzy poszukują życiowego kompasu by wrócić z marginesu na właściwe tory. O żalu, potrzebie bliskości i uwolnienia się od ciężaru wspomnień, z którymi czasem trzeba rozprawić się pięścią.

„Śnieg przykryje śnieg” to opowieść napisana przez autora z wyjątkową biografią. Levi Henriksen to czynny zawodowo pisarz, scenarzysta i muzyk. Miłośnik futbolu i motoryzacji. Nie bez powodu okładkę pierwszego wydania książki zdobiło zdjęcie kultowego volvo amazon. Ten samochód pełni w powieści niemal symboliczną rolę towarzysząc członkom rodziny Kaspersenów w najważniejszych wydarzeniach w ich życiu.

Levi Henriksen (ur. 15 maja 1964 w Kongsvinger)norweski pisarz, dziennikarz i muzyk. Zadebiutował w 2002 roku zbiorem opowiadań „Feber” („Gorączka”). Jego powieść „Śnieg przykryje śnieg” zebrała świetne recenzje oraz Nagrodę Norweskich Księgarzy. Szwedzki aktor Tomas Norström i reżyser Alexander Moberg wykupili prawa autorskie do ekranizacji. W 2012 roku Henriksen wydał pierwszą książkę dla dzieci pt. „Engelen i Djevelgapet” („Anioł w Diabelskim Kanionie”), która ma zostać sfilmowana przez Tomasa Backströma.

– „Książki Henriksena nasuwają mi skojarzenia z wielkimi amerykańskimi pisarzami, jak William Faulkner i Cormac McCarthy.” – Christer Mjåset

– „Rzadko spotyka się wśród książek tego gatunku równie silnie odczuwalną zmysłowość i bogactwo metafor. Taka właśnie jest powieść Henriksena, jednego z najznakomitszych norweskich pisarzy.” – Jørn Lier Horst

Tytuł: Śnieg przykryje śnieg
Autor: Levi Henriksen
Seria: Mroczny zaułek
Wydawnictwo: Smak Słowa
Premiera: 14 stycznia 2015

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony