Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Przerażający obraz sztucznej inteligencji. Kontrowersyjny thriller Douglasa Prestona

Przerażający obraz sztucznej inteligencji. Kontrowersyjny thriller Douglasa Prestona

(fot. materiały prasowe)Douglas Preston w thrillerze naukowym „Projekt Kraken” podejmuje jedne z najtrudniejszych tematów współczesności: nieetyczne badania nad sztuczną inteligencją, etykę władzy czy chciwość inwestorów bankowych.

Ta niepokojąca i balansująca na pograniczu fantastyki powieść zdaje się opisywać to, czego pierwsze oznaki możemy dostrzec już dziś na pierwszych stronach gazet. Książka ukazała się 22 października nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

Wyman Ford, były mnich i agent CIA, a obecnie prywatny detektyw, otrzymuje nowe niebezpieczne zlecenie. Ma odnaleźć szefową ekipy programistów Projektu Kraken. Po wybuchu w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda, do jakiego doszło podczas testowania sondy przeznaczonej do badań na Tytanie, kobieta zaszyła się w niedostępnych górach na pustkowiach Kolorado. Ford wyrusza w ślad za uciekinierką, by poznać prawdę o jej tajnej misji stworzenia najnowocześniejszego oprogramowania i sztucznej inteligencji. Okazuje się, że projekt wymknął się spod kontroli i zamiast stać się przełomowym osiągnięciem technologii, może okazać się pierwszym krokiem ku zagładzie ludzkości.

Sztuczna inteligencja przeradza się w niezwykłego zbiega o niszczycielskich zapędach. W dodatku zaczynają na nią polować nowojorscy specjaliści od handlu algorytmicznego. Wyman Ford i zbuntowana genialna programistka Melissa Shepherd łączą siły, by zapobiec katastrofie. Nieoczekiwanie ich sojusznikiem okaże się sfrustrowany czternastolatek mający za przyjaciela jedynie małego robota. Czy chłopiec będzie w stanie stawić czoło bezwzględnym, gotowym na wszystko wilkom z Wall Street?

– „Preston stworzył swoją najlepszą solową powieść; czytelnicy zaczną dyskutować o potencjalnych korzyściach i zagrożeniach ze strony sztucznej inteligencji.” – The Reporter

– „Projekt Kraken to niezwykła powieść akcji, prawdziwa jazda bez trzymanki. Osadzona w konwencji technothrillera, jak książki Michaela Crichtona, jest tym bardziej niezwykła i frapująca, że wiele zawartych w niej treści już wkrótce może stać się rzeczywistością.” – Guardian Liberty Voice

– „Preston prowadzi akcję powieści z niezwykłą swadą i lekkością, a dwie ścieżki fabuły gładko łączą się ze sobą: historia przestępczego maklera giełdowego i zagubionego nastolatka z Kalifornii splecione są w jedno za sprawą pewnego ściśle tajnego urządzenia. Całość stanowi opowieść, od której nie sposób się oderwać” – Dallas News

O autorze:
Douglas Preston – autor wielu intrygujących, bestsellerowych powieści, m.in. „Relikt”, „Relikwiarz”, „Siarka”, „Taniec śmierci”, „Księga Umarłych”, „Granice szaleństwa”, „Laboratorium”. Największą popularność zdobył dzięki uznanym przez krytykę i czytelników thrillerom pisanym w duecie z Lincolnem Childem, w tym serii z agentem specjalnym Aloysiusem Pendergastem i Gideonem.

Nakładem Wydawnictwa Burda Książki ukazały się następujące tytuły: „Zabójcza fala”, „Nadciągająca Burza”, „Konfrontacja”, „Relikwiarz”, „Gabinet osobliwości”, „Martwa natura z krukami”, „Miecz Gideona”, „Granice Szaleństwa”, „Bez litości”, „Trup Gideona”, „Dwa Groby” i „Biały ogień”.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony