Jestes tutaj: Home » LITERATURA » O anoreksji, bulimii, zdrowym stylu życia i samoakceptacji

O anoreksji, bulimii, zdrowym stylu życia i samoakceptacji

(fot. materiały prasowe)Statystyki są alarmujące – 90% polskich nastolatek jest niezadowolonych ze swojego ciała. Młode dziewczyny, żyjące pod presją mediów i rówieśników, zaniedbywane przez rodziców, gonią za nieosiągalnymi ideałami. Chcą być fit, ale zamiast tego borykają się z zaburzeniami odżywiania.

Agnieszka Sztyler‑Turovsky wychodzi im naprzeciw z książką „Nastolatki na głodzie. Pokochaj swoje ciało! Nie daj się anoreksji i bulimii”, która ukazała się 22 października nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

Trudno dziś być dziewczyną – trzeba mieć piękną twarz, ciało Barbie, IQ Marie Skłodowskiej-Curie, być fit-girl albo szafiarką. Znaleźć czas na naukę wietnamskiego i wolontariat, mieć wysoką średnią w Librusie i dużo lajków na Facebooku. Sytuacji nie ułatwia aplikacja w iPhonie, obliczająca dzienny bilans kalorii i zabiegani rodzice, którzy swoje córki widują tylko w weekendy. Nic dziwnego, że nastolatki mają problemy z samoakceptacją, wpadają w anoreksje, bulimię i depresję. To, co wydawało się patologią, staje się przerażającą normą.

– „Od jutra dieta, jogging i fitness!” – mówisz co dnia. I zajadasz stres. Chipsami, lodami, czekoladą. Efekty jo-jo, kolejne diety, głodówki i obżarstwo. „Dlaczego to się przytrafiło właśnie mnie?!” – pytasz wściekła. Może trochę pocieszy cię to, że zaburzenia odżywiania to cena za twoje ambicje i twoją wrażliwość. Nie jesteś sama – to co ty przeżywa tysiące polskich dziewczyn. I nie tylko: bulimia nie ominęła Lady Gagi, a anoreksja Amy Winehouse. I choć wszyscy ci mówią: „Wyglądasz spoko!”, ty czujesz się gruba” – pisze Agniesza Sztyler-Turovsky.

W książce nastolatki znajdą historie dziewczyn takich jak one, wyjaśnienia trudnych pojęć związanych ze zdrowiem i odżywaniem oraz sposoby na pokonanie stresu inne niż czekolada. Przeczytają wywiad z młodzieżowym psychoterapeutą, dowiedzą się, gdzie szukać pomocy, poznają idealny jadłospis i ćwiczenia, dzięki którym polubią swoje ciało, a może nawet porzucą podjadanie, by uzależnić się od zdrowego stylu życia. Wszystko po to, by każda z nich mogła stanąć przed lustrem i powiedzieć: „Piękna kobieta? To przecież taka jak ja!”.

Agnieszka Sztyler-Turovsky – dziennikarka, pedagog i psychodietetyk. Przez wiele lat związana z „Gazetą Wyborczą” i miesięcznikiem „Twój Styl”, ostatnio szefowa działu Magazyn polskiej edycji „Elle”. Autorka reportaży i wywiadów, wykładowca Zdrowia, Stylu i Urody na wydziale Dziennikarstwa Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. Prowadzi warsztaty akceptacji ciała i zdrowego stylu życia dla młodzieży (www.facebook.com/Fit-is-hit).

Nakładem Wydawnictwa Burda Książki ukazały się również poradniki dla młodzieży: „Przewodnik po dorastaniu” doktora Christiana Jessena oraz „100% mnie. Dorastanie: jak, dlaczego i kiedy?”.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony