Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Idiotka w Nowym Jorku” – szalona opowieść Hanny Bakuły

„Idiotka w Nowym Jorku” – szalona opowieść Hanny Bakuły

(fot. materiały prasowe)Manhattan lat osiemdziesiątych, artyści, bankiety, przygody, nowe trendy w popkulturze – a w centrum tego świata młoda malarka z kolorowym irokezem na głowie, w przebraniu punka. Dowcipna i wzruszająca powieść Hanny Bakuły oparta na wątkach autobiograficznych ukaże się 22 października nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

Na pokładzie samolotu do Nowego Jorku trzydziestoletnia Molly spotyka tajemniczą pięćdziesięciolatkę. Spirala czasu splata losy dwóch kobiet w przedziwny sposób. Starsza wie o przygodach Molly w wymarzonym Nowym Jorku. Bo Molly to ona sama dwadzieścia lat wcześniej. Jest tytułową „idiotką”, która nie zna życia. Ma pięć tysięcy dolarów ukrytych w staniku i głowę pełną marzeń. Tymczasem nic nie ułoży się tak, jak planuje Molly: przyjaciel Lolo nie odbierze jej z lotniska, nowojorskie lokum okaże się slumsem, przyjaciółka oskubie ją z pieniędzy. Zaś na horyzoncie pojawi się Karateka o imponującej muskulaturze – wielka miłość, ale i wielka klęska.

„Idiotka. Miłość w Nowym Jorku” to wzruszająca powieść o młodości i namiętności z Manhattanem w tle. Trzydzieści lat temu do Stanów Zjednoczonych przyjeżdżali artyści i inteligenci z całego świata, również Polacy, a wśród nich młoda i obiecująca malarka. Dziś z nostalgią, rozbawieniem i charakterystyczną dla siebie autoironią autorka wspomina te szalone czasy. W swojej książce mistrzowsko oddaje niepowtarzalny klimat Nowego Jorku lat osiemdziesiątych – miasta, które było pępkiem artystycznego świata i dyktowało styl.

– „Żyliśmy, jakby nie istniały pieniądze i problemy. Przez dziewięć lat miałam szczęście być w centrum sztuki, przebrana za punka, żeby nie odbijać od otoczenia. „Idiotka” opowiada o miłości i moich pierwszych latach na Manhattanie spędzonych z grupą przyjaciół, również amerykańskich. Do dziś nie wiem, jak to się nam udawało” – opowiada Hanna Bakuła.

Pięćdziesiąt groszy z każdego sprzedanego egzemplarza książki zostanie przekazane na statutową działalność Fundacji Hanny Bakuły.

O autorce:
Hanna Bakuła – malarka i pisarka, autorka kilkunastu książek. Pisała felietony do „Playboya” i „Urody”, obecnie pisze bloga www.hanna.bakula.pl i felietony w miesięcznikach „Miasto Kobiet”, „Skarb” i „Świat Kobiety”. Jest absolwentką wydziału malarstwa warszawskiej ASP. Portretowała m.in.: Liv Ullmann, Yehudi Menuhina, Daniela Olbrychskiego, Agnieszkę Osiecką. Pracuje w technice pasteli. Całe lata 80. XX w. spędziła na Manhattanie. Projektowała tam m.in. kostiumy i scenografię do spektakli na Broadwayu, za które wyróżnił ją „New York Times”.  Jest autorką kostiumów do opery „Carmen” wystawianej w Operze Narodowej w Warszawie. Mówi o sobie, że jest soft-feministką. Prowadzi fundację propagującą kulturę polską za granicą, wspiera dwa domy dziecka, organizowała festiwale muzyki Franciszka Schuberta.

Nakładem Wydawnictwa Burda Książki ukazały się następujące książki Hanny Bakuły: „Wnuczkożonka, czyli jak utrzymać laskę” (książka i audiobook), „Samiec Alfa, czyli jak wytrzymać z facetem” (książka i audiobok), „Seks na kredyt” oraz „Moja firma portretowa. Pierwszy krąg”.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony