Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Fotografia » Pierwszy tak kompletny album najsłynniejszego fotografa Polaków

Pierwszy tak kompletny album najsłynniejszego fotografa Polaków

Pierwszy kompleksowy wy(fot. materiały prasowe)bór zdjęć Chrisa Niedenthala, jednego z najbardziej znanych i docenianych fotoreporterów w Europie, ukaże się 6 października 2014 roku. Album „Chris Niedenthal. Fotografie wybrane 1973–1989″ to zbiór ponad trzystu zdjęć nie tylko z Polski, ale także Europy Środkowo-Wschodniej. Wstęp do książki napisał Jerzy Pilch.

Album Chris Niedenthal. Fotografie wybrane 1973–1989 jest niezwykłym fotoreportażem dwóch ostatnich dekad PRL-u. Na ponad trzystu fotografiach widać różnorodne i charakterystyczne aspekty minionego ustroju: zbuntowany tłum na ulicach, kilometrowe kolejki i puste półki, zomowców, prominentów, wizytę papieża i pielgrzymki. Są zarówno najsłynniejsze kadry Niedenthala – zdjęcia-symbole, jak na przykład opancerzony transporter pod kinem Moskwa na tle billboardu z Czasem Apokalipsy, jak i rzadko publikowane zdjęcia artysty. Album ukazuje peerelowską codzienność – ówczesną modę, kanciaste samochody, stragany, bazary. Obrazy z Polski dopełniają zdjęcia z Czechosłowacji, Bułgarii, NRD, Rumunii, Jugosławii, Węgier i ZSRR. Najnowszy album Wydawnictwa BOSZ to świadectwo minionej epoki – niezwykłego połączenia stagnacji szarego betonu z zwiastunami nadchodzących zmian.

Album rozpoczyna słowo wstępne Jerzego Pilcha, wielkiego miłośnika fotografii Niedenthala, dla którego zdjęcia artysty to nie tylko zamknięta w kadrze codzienność, ale przede wszystkim niezwykła opowieść o życiu. – „Niedenthal pokazuje, że okres Peerelu był sexy nie tylko wiekuistą siłą zmysłów, której człowiekowi żaden ustrój ani stan wyjątkowy nie jest w stanie zabrać; był sexy siłą dzieciństwa, tych, co wtedy byli dziećmi; siłą młodości tych, co wtedy byli młodzi; był sexy siłą dojrzałości tych, co chcieli go przeżyć. Instynkt życia i równie desperacka, co radosna siła przetrwania pozwala bowiem przetrzymać wszystko: i okupację, i Peerel, i grozę stanu wojennego, i nawet pocieszność IV RP. Chris Niedenthal został przez Boga powołany do fotografowania tego instynktu i tej siły” – pisze Jerzy Pilch.

Chris Niedenthal urodził się w Wielkiej Brytanii w rodzinie polskich emigrantów. W swojej karierze współpracował z wieloma znanymi magazynami, m.in. „Newsweek”, Time”, Forbes” i „Der Spiegel”. Jako pierwszy zagraniczny reporter fotografował strajk stoczni w Gdańsku. W 1986 roku Niedenthal został laureatem World Press Photo za portret przywódcy węgierskich komunistów Jánosa Kádára. Jest uważany za autora najsłynniejszych w historii zdjęć z bloku wschodniego.

Tytuł: Chris Niedenthal. Fotografie wybrane 1973–1989
Wstęp: Jerzy Pilch
Wydawnictwo: Wydawnictwo BOSZ
Cena: 79,90 zł
Liczba stron: 320
Data premiery: 06.10.2014
Język: polsko-angielski

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony