Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Spotkanie z Jørnem Lierem Horstem, autorem bestsellera „Jaskiniowiec”

Spotkanie z Jørnem Lierem Horstem, autorem bestsellera „Jaskiniowiec”

(fot. materiały prasowe)Jørn Lier Horst, najpopularniejszy obok Jo Nesbø norweski twórca kryminałów, zawita do Polski. Autor bestsellerowej powieści „Jaskiniowiec” porozmawia z czytelnikami i opowie o swojej twórczości podczas specjalnego spotkania, które odbędzie się w Warszawie w najbliższy czwartek 25 września.

To będzie pierwsza wizyta utytułowanego pisarza i byłego szefa wydziału kryminalnego w Polsce. Autor, którego powieść zadebiutowała z sukcesem na polskim rynku, ma już na koncie 9 powieści, przekłady na blisko 20 języków oraz prestiżową Nagrodę Rivertona.

Czytelnicy spotkają się z Horstem w czwartek 25 września w księgarni Matras przy Nowym Świecie 41. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00, a poprowadzi je dziennikarz i krytyk literacki Mariusz Cieślik. Wydarzenie będzie okazją do zapoznania się z twórczością Norwega, kulisami jego pracy w policji i historiami, jakie zainspirowały go stworzenia cyklu bestsellerowych powieści o komisarzu Williamie Wistingu. Pisarz będzie odpowiadał na pytania czytelników i podpisywał egzemplarze „Jaskiniowca”, książki która 10 września ukazała się na polskim rynku nakładem wydawnictwa Smak Słowa.

„Jaskiniowiec” to powieść z cyklu, którego głównym bohaterem jest komisarz pracujący w  rodzinnej miejscowości Horsta. Krytycy oklaskują precyzję i lekkość, z jaką autor konstruuje swoje wielowymiarowe opowieści, buduje napięcie i trzyma w nim czytelników od pierwszych do ostatnich zdań. Horst opisuje kolejne etapy policyjno-dziennikarskiego dochodzenia, wtajemniczając czytelnika nie tylko w drobne szczegóły z codziennego życia swoich bohaterów, ale odsłaniając ich przeszłość i motywacje.

Nieopodal domu komisarza Williama Wistinga, w niewielkim, spokojnym Larviku, zostają odnalezione zwłoki mężczyzny. Przez cztery miesiące siedział martwy przed migającym ekranem telewizora. Pozornie nic nie wskazuje na to, aby jego zgon był wynikiem przestępstwa. Viggo Hansen był człowiekiem, na którego za życia nikt nie zwracał uwagi. Jego śmierć również nie wzbudza sensacji i nie trafia na czołówki gazet. Jedynie córka Wistinga, Line postanawia zająć się sprawą – chce stworzyć portret nieznanego, zupełnie przeciętnego, niezauważanego nieboszczyka. Gdy Line zaczyna pracę nad tekstem, policja otrzymuje zgłoszenie o odnalezieniu kolejnych zwłok.

Autor wprowadza czytelników w skomplikowane mechanizmy jakie poznał „od kuchni” prowadząc przez lata własne policyjne śledztwa. I daje mocne dowody na to, że mało który pisarz tak dobrze jak on poznał najmroczniejsze strony ludzkiej natury. Na kartach „Jaskiniowca” znajdziemy więc odzwierciedlenie niemal dwóch dekad doświadczeń zebranych podczas pracy w policji, a także wiedzy Horsta zdobytej podczas studiów kryminologicznych. Fabuła odsłania psychologiczne i społeczne uwarunkowania zbrodni a zebrane tropy prowadzą do zaskakującego finału.

Media chętnie stawiają Horsta w jednym rzędzie z Nesbø. Pisarz broni się jednak przed takimi porównaniami. „Nasze style pisarskie bardzo się różnią. Jo słynie z brutalnego, ostrego stylu. Ja natomiast wolę w taki sposób budować nastrój grozy, żeby czytelnicy podskórnie wyczuwali, że gdzieś w pobliżu czai się zło” – mówił w jednym z wywiadów. Aktualnie Horst pracuje nad dziesiątą powieścią o Wistingu, która ma się ukazać w 2015 roku.

Spotkanie z Jørnem Lierem Horstem
Start: godz. 18:00
Miejsce: Warszawa, księgarnia Matras, ul. Nowy Świat 41
Prowadzenie: Mariusz Cieślik
Wstęp wolny

Tytuł: Jaskiniowiec
Autor: Jørn Lier Horst
Premiera: 10 września 2014
Wydawnictwo: Smak Słowa

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony