Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Małgorzata Karolina Piekarska: „Kurs dziennikarstwa dla samouków”

Małgorzata Karolina Piekarska: „Kurs dziennikarstwa dla samouków”

(fot. materiały prasowe)Praca na temat praktycznych aspektów wykonywania zawodu dziennikarza napisana w luźnej, felietonowej formie, z propozycjami ćwiczeń. Poradnik skierowany jest do osób, które chcą związać swoją przyszłość z radiem, gazetą czy telewizją. Autorka odsłania przed czytelnikami tajniki dziennikarskiej profesji. Swoją wiedzę opiera na wieloletnim doświadczeniu, jakie nabyła pracując jako dziennikarka prasowa i telewizyjna oraz jako blogerka i pisarka.

Publikacja będzie bez wątpienia pożytecznym podręcznikiem dla adeptów sztuki dziennikarskiej. Nie zastąpi pracy ani praktyki, ale na pewno pomoże w wyrobieniu sprawności w zbieraniu wiadomości i przygotowaniu ich dla czytelników gazet, czasopism, portali internetowych.

Rekomendacja Jacka Moskwy:
„Chyba nie czytałem tak świetnego podręcznika dziennikarstwa: zwięzłego, wyczerpującego i zarazem dowcipnego. Wiem, co piszę, bo wykonywałem ten zawód przez 40 lat w różnych okolicznościach: w PRL-u i w III Rzeczpospolitej, w stanie wojennym i w stanie upojenia, w prasie kościelnej i w prasie podziemnej, w telewizji i w radiu, w kraju i za granicą. Prowadziłem też warsztaty dziennikarskie na kilku uczelniach. Sądzę, że naszej profesji można się nauczyć tylko w praktyce. Samouczek Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, dziennikarki telewizyjnej ze sporym doświadczeniem, ale także autorki poczytnych powieści, mojej koleżanki we władzach Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, może być dobrą podbudową do samodzielnego startu. To bardzo dużo, zwłaszcza dla adeptów prasy lokalnej, gazet w małych miejscowościach, na uczelniach i w szkołach, a także portali internetowych. Honorowy prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Stefan Bratkowski twierdzi, że dzięki takim publikacjom odrodzą się nasze media, nadmiernie zdominowane dziś przez wielkie koncerny.”

Fragment wstępu:
„Pierwszą zasadą medycyny jest nie szkodzić, a literatury –  nie nudzić. Dziennikarstwo powinno łączyć w sobie te dwie cechy.
To moja teoria dotycząca dziennikarstwa i uznaję ją za pierwszą zasadę dziennikarstwa. Przyznam, że zastosowanie jej w praktyce sprawdza się. Co dokładnie oznaczają słowa „sprawdza się”? Mam swoich czytelników i nie mam procesów. A te, które miałam – wygrałam.
To motto kursu podstawowego niech będzie więc przewodnią myślą wszystkich, którzy będą z niego korzystać.
Druga zasada dziennikarstwa jest taka sama, jak dla wszystkich tekstów pisanych. Jest nią wstęp, rozwinięcie i zakończenie, ale to chyba wie każdy, kto w życiu napisał choć jedno wypracowanie. Oczywiście są wyjątki, ale one tylko potwierdzają regułę.”

O autorce:
Małgorzata Karolina Piekarska – z zawodu dziennikarka prasowa i telewizyjna oraz pisarka, autorka powieści dla młodzieży. Z zamiłowania blogerka, której blog „W świecie absurdów” zyskał ponad 3 mln odsłon. Varsavianistka, której artykuły i reportaże o Warszawie przyniosły wielu sympatyków. Rodzinny genealog z pasją prowadzący stronę o historii swoich przodków. Jako dziennikarka z kilkunastoletnim stażem uważa, że najlepsze dziennikarskie tematy leżą na ulicy. Dziennikarzem zaś może być każdy. Wystarczy że chce, nie wstydzi się pytać i cały czas pracuje nad warsztatem. O prowadzonych przez nią warsztatach dziennikarskich napisano m.in., że „mają twórczy charakter i obfitują w ciekawe zdania”.

Spis treści:
Wzmianka
Krótki tekst
Recenzja
Tekst poradniczy
Tekst reklamowy
Reportaż
Reportaż z wydarzenia
Reportaż z podróży
Reportaż z bohaterem
Reportaż śledczy
Relacja z wydarzenia
Wywiad
Kilka słów ogólnie
Wywiad z politykiem
Wywiad praktycznie
Blaski i cienie wywiadu elektronicznego
Felieton
Esej

Szczegóły wydania:
Tytuł: Kurs dziennikarstwa dla samouków
Autor: Małgorzata Karolina Piekarska
Wydawnictwo: Biblioteka Analiz
Gatunek: poradnik
ISBN druk: 978-83-63-879-03-7
Okładka: miękka
Objętość: 112 stron
Cena: 24,90 zł, w tym 5% VAT

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony