Jestes tutaj: Home » FILM » „John Lennon. Chłopak znikąd”

„John Lennon. Chłopak znikąd”

(fot. materiały prasowe)Film prezentuje burzliwy okres dorastania muzyka Johna Lennona. Został wyreżyserowany przez Sam Taylor-Johnson. Premiera odbyła się w 2009 roku. Akcja rozgrywa się w Liverpoolu, miejscu urodzenia głównego bohatera.

Celem filmu było ukazanie Johna Lennona nie jako artysty i przyszłego działacza społecznego, lecz jako człowieka, nastolatka zagubionego w poszukiwaniu własnej ścieżki. Muzyka stała się czymś, co uchroniło go przed upadkiem. Jednocześnie okazała się czynnikiem destrukcyjnym.

Akcja toczy się w momencie, gdy Johna wychowuje ciotka Mimi. Kobieta ta nie mogła mieć dzieci i bardzo chciała wziąć go pod opiekę. Udało jej się to osiągnąć, gdy chłopiec miał 6 lat. Jego matka mieszkała niemal na tej samej ulicy w Liverpoolu. Postanowiła zawalczyć o syna nie drogą sądową, lecz przekonując go do siebie. Jako kobieta oddana muzyce, doskonale rozumiała jego potrzeby. Stanowiła przeciwieństwo ciotki Mimi, statecznej, uporządkowanej kobiety, która chciała dla niego jak najlepiej, jednak nie przejawiała żadnych zainteresowań artystycznym geniuszem wychowanka.

Ukazane są tutaj także początki zespołu. Odtworzono początki znajomości z Paulem McCartneyem, młodszym od niego. Pierwsze próby odbywały się właśnie w domu matki Johna. Widać jak rozwój muzyczny dodaje młodemu Johnowi skrzydeł, pomaga mu zapomnieć o problemach, a także pogłębia więź z matką.

Film zapowiadał się bardzo dobrze. Znawcy biografii artysty po obejrzeniu mogą odczuć, że pominięto bardzo wiele elementów. Zwłaszcza niedokładny jest portret psychologiczny Johna. Brakuje tutaj silnego zaakcentowania jego rozdarcia oraz samotności. Uczucia te opisał później w tekście piosenki Mother. Sam John podkreślał wielokrotnie jak bardzo czuł się niechciany. Prawdą jest jednak, że zbyt wiele osób chciało go wychowywać, lecz żadna z nich nie potrafiła do końca go zrozumieć.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony