Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Patrycja Woy-Wojciechowska odpowiada na dziecięce pytania. Odkrywanie świata może być przygodą

Patrycja Woy-Wojciechowska odpowiada na dziecięce pytania. Odkrywanie świata może być przygodą

(fot, materiały prasowe)Jak zrobić chleb? Dlaczego niebo jest niebieskie? Skąd bierze się miód? Odpowiedzi na te pytania wcale nie są łatwe! Na pomoc rodzicom przychodzi Patrycja Woy-Wojciechowska – fotograf i reżyser, która w książce „Jajo, kura i te sprawy. O rzeczach prostych i ważnych” przybliża dzieciom bogactwo przyrody i udowadnia, że bez komputera można wspaniale spędzać czas. Książka ukazała się 10 września nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

Każdy rodzic wie, że ciekawe świata dziecko zadaje setki pytań dziennie. Warto wspólnie poszukiwać na nie odpowiedzi i razem zdobywać wartościową wiedzę. „Jajo, kura i te sprawy. O rzeczach prostych i ważnych” to książka współtworzona przez dzieci i dla dzieci. Patrycja Woy‑Wojciechowska, autorka popularnego programu edukacyjnego „Studio Stodoła”, wraz z podopiecznymi, w przejrzysty i nieskomplikowany sposób wyjaśnia interesujące najmłodszych zjawiska. W ich zrozumieniu pomogą barwne ilustracje i fotografie rozwijające wyobraźnię.

Na początek książka wyjaśnia, jak z małego ziarenka powstaje roślina – czym są nasiona i w czym korzenie drzewa przypominają słomkę do picia. Następnie dzieci dowiedzą się, co dzieje się podczas czterech pór roku – dlaczego wiosną jest czas sadzenia, latem dojrzewają owoce, jesienią żółkną liście, a zimą przyroda zapada w sen. Patrycja Woy-Wojciechowska tłumaczy również, czemu w dzień jest widno, a nocą na niebie pojawiają się gwiazdy, a także skąd biorą się chmury, burza i deszcz. Nie brakuje również ciekawostek o rzekach i jeziorach, a nawet o owadach – budzących strach pająkach, hałaśliwych konikach polnych,  powolnych ślimakach czy uroczych biedronkach.

„Jajo, kura i te sprawy” zdradza również, z jakiego powodu żaby są ulubionym przysmakiem bocianów oraz które ptaki zimą trzeba dokarmiać, a które odlatują do ciepłych krajów. Dzieci przeczytają także o zwierzętach hodowlanych – kurach, krowach, koniach… Na koniec zaś Patrycja Woy-Wojciechowska tłumaczy dzieciakom, jak powstają różne produkty, dlaczego warto zdrowo jeść i na czym polega ekologia. Udziela też odpowiedzi na wiele innych ważnych pytań, które mogą nurtować najmłodszych.

– „Uwielbiam książki, które uczą dzieci obserwować świat i być wrażliwymi. Lubię, kiedy książka jest tak skonstruowana, że zachęca dziecko do pytań, a dorosłego zmusza do udzielenia odpowiedzi. Kocham proste rysunki i nieskomplikowany przekaz, który zrozumie każdy mały czytelnik. A przede wszystkim cenię książki powstające w głowach dorosłych, którzy nigdy nie przestali być dziećmi. Każdy, kto zna Patrycję Woy-Wojciechowską, wie, że ona taka jest. Mam nadzieję, że teraz wszyscy dowiedzą się także, jak fajne pisze książki dla dzieci.” – pisze Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy, redaktor naczelna magazynu dla rodziców „Gaga”

O autorce:
Patrycja Woy-Wojciechowska – fotograf, reżyser specjalizująca się w produkcjach dziecięcych, autorka popularnego „Studio Stodoła”. Aktywna mama trójki dzieci, wpółzałożycielka Fundacji Edulandia. Kocha wakacje na wsi, piecze chleby, czasem gubi klucze, a ostatnio pisze książki.

Nakładem Wydawnictwa Burda Książki ukazały się również: „Bajki z Zielonego Lasu” Piotra Rubika, „Żaba w Afryce” Marka Dutkiewicza, „Bajki pełne miłości”, „Kostka i Bruno” Dominiki Słomińskiej, „Baśnie dla dzieci i dorosłych” Beaty Pawlikowskiej, „Dzieciaki świata” i „Zwierzaki świata” Martyny Wojciechowskiej.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony