Jestes tutaj: Home » FILM » Nominowany do Oscara „Omar” w kinach od 5 września

Nominowany do Oscara „Omar” w kinach od 5 września

(fot. materiały prasowe)W najbliższy piątek w polskich kinach pojawi się palestyński „Omar” w reżyserii Hany Abu-Assada. Film był nominowany do Oscara oraz zdobył Nagrodę Specjalną Jury w sekcji Un Certain Regard na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. 

„Omar” to przepiękna i nieprawdopodobna love story w cieniu izraelskiego muru bezpieczeństwa. Jest to również głęboko osobisty film o miłości, przyjaźni i zdradzie.

Bohaterem filmu jest tytułowy Omar, który jest piekarzem w okupowanej Palestynie. Chłopak zakochuje się w Nadji, w siostrze Tarika, który jest jego przyjacielem, a jednocześnie przywódcą palestyńskiej partyzantki. Omar zostaje schwytany przez izraelskie służby wywiadowcze. Torturowany, w obawie o bezpieczeństwo Nadji, zostaje zmuszony do zdrady przyjaciela i zgadza się współpracować z izraelskim wywiadem. Stojąc po różnych stronach muru, Omar i Tarik – brat bojownik jego ukochanej, walczą o inną wolność. Omar przekonuje się, że to czy ktoś jest wrogiem, zależy od okoliczności. Tortury i upokorzenia podważają wiarę w honor i sens poświęceń za wszelką cenę.

– „Film opowiada o sile zaufania. O tym, jak ważne ono jest w relacjach i jak ulotne. Jest podstawą miłości, przyjaźni i lojalności. Jest fatamorganą i powoduje, że ludzkie emocje osiągają skrajności”. Hany Abu-Assad.

– „Arcydzieło.” – The Huffington Post.

– „Genialny.” – Filmmaker Magazine

Premiera filmu w Polsce: 5 września 2014.
Dystrbutorem filmu jest Art-House

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony