Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Mozaika krajobrazów między Odrą i Bugiem

Mozaika krajobrazów między Odrą i Bugiem

(fot. materiały prasowe)Polska środkowa może być świetną alternatywą dla obleganych przez turystów polskich gór, Mazur czy Bałtyku. Dariusz Jędrzejewski udowadnia, że obszar ten jest pełen atrakcji i pięknych miejsc, które warto zobaczyć.

Przewodnik „Polska wzdłuż i wszerz. Niziny i wyżyny między Odrą i Bugiem” ukazał się 13 sierpnia nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

Druga część przewodnika Dariusza Jędrzejewskiego opisuje szeroki pas Polski rozciągający się pomiędzy wschodnią i zachodnią granicą, który symbolicznie spięty jest dolinami Odry i Bugu. Ziemia Lubuska, Wielkopolska czy Mazowsze nie są powszechnie uważane za cel urlopowych wyjazdów. Okazuje się jednak, że można znaleźć tam miejsca, które urodą i atrakcjami konkurują z najpopularniejszymi miejscowościami wypoczynkowymi. Choć znaczną część tego obszaru zajmują niziny, Dariusz Jędrzejewski udowadnia, że ich krajobraz daleki jest od nudy. Polodowcowe wzgórza, malownicze jeziora, doliny rzek, puszcze i lasy tworzą bowiem wspaniałą turystyczną mozaikę.

Pojezierze Leszczyńskie, Puszcza Lubuska, Bory Dolnośląskie, Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, Puszcza Białowieska – to tylko część atrakcyjnych regionów, które przybliża przewodnik. W południowej części pasa środkowopolskiego niziny ustępują miejsca wyżynom, a ich kulminacją są Góry Świętokrzyskie. Właśnie w środkowej Polsce splatają się ze sobą legendy i historia powstania polskiej państwowości. Tutaj leżą trzy historyczne stolice: Gniezno, Poznań i Warszawa, a także inne ważne dla historii naszego kraju miejscowości, m.in.  Leszno, Kalisz, Toruń, Płock, Sandomierz czy Lublin. W samym centrum znajduje się Łódź, ikona polskiej rewolucji przemysłowej XIX w., jedno z najcenniejszych skupisk zabytkowych obiektów poprzemysłowych w Polsce.

W przewodniku „Polska wzdłuż i wszerz. Niziny i wyżyny między Odrą i Bugiem” czytelnik znajdzie opisy miejscowości wypoczynkowych i uzdrowisk, adresy wsi letniskowych i agroturystycznych, informacje o parkach narodowych i krajobrazowych, opisy jezior, rzek, zamków, pałaców i klasztorów oraz wszelkie potrzebne informacje turystyczne.

O autorze:
Dariusz Jędrzejewski – jest fotografem oraz autorem książek historycznych i przewodników turystycznych, m.in.: „Rodzinne wakacje”, „Góry dla niecierpliwych”, serii Polska Lista Przebojów. Jego zdjęcia ukazały się w wielu przewodnikach i albumach.

Nakładem Wydawnictwa Burda Książki ukazały się również przewodniki: „Polska cz. 1”, „Polska cz. 2” oraz książki Dariusza Jędrzejewskiego: „Polska na wycieczkę”, „Polska na urlop”, „Agrowypas. Najlepsze miejsca na wakacje pod gruszą”, „Góry dla niecierpliwych. Najpiękniejsze górskie szczyty na jeden dzień” i „Polska wzdłuż i wszerz. Wybrzeże Bałtyku i pojezierza”.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony