Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Burmistrz na prezydenta, czyli o wyższości miast nad państwami

Burmistrz na prezydenta, czyli o wyższości miast nad państwami

(fot. materiały prasowe)Świat powinien postawić na współpracę miast, a nie państw narodowych, żeby lepiej sprostać wyzwaniom współczesności – przekonuje Prof. Benjamin Barber w swojej książce „Gdyby burmistrzowie rządzili światem”, której polska premiera odbędzie się 24 września 2014 r.

Pragmatyzm, obywatelskie zaufanie, partycypacja, zamiłowanie do kreatywności, innowacji i współpracy – to cechy wspólne dla miast na całym świecie, którymi zarządzają opisani w książce burmistrzowie. Profesor Barber, były doradca prezydenta Billa Clintona, propagator społeczeństwa obywatelskiego i autor kilkunastu książek, w tym głośnej „Dżihad kontra McŚwiat” przekonuje, że państwo narodowe straciło swą funkcjonalność i skuteczność wobec większości ważnych spraw dotyczących współczesnego społeczeństwa. Tym samym autor podejmuje polemikę z obowiązującą organizacją świata i wskazuje na trudności, z którymi państwa sobie nie radzą.

Autor pokazuje, że mer Paryża, burmistrz Nowego Jorku czy prezydent Wrocławia (wszyscy oni są bohaterami książki) mówią tym samym językiem, nawet jeśli pochodzą ze światów różnych ideologii. Kiedy rozmawiają, mówią o tym, w jaki sposób zarządzać ruchem ulicznym, jak usprawnić działanie policji, jaki rodzaj licencji powinny mieć taksówki w mieście. Takie właśnie konkrety stają się podstawą praktycznej współpracy. Profesor Barber podkreśla, że właśnie miasta są naturalną przestrzenią człowieka (dziś w miastach mieszka 70% ludności świata), tutaj się pracuje, mieszka, uczestnicy w życiu towarzyskim i publicznym. Podczas gdy udział w życiu państwa nierzadko ogranicza się do włożenia karty głosowania do urny i płacenia podatków.

Terroryzm, ubóstwo, handel narkotykami, bronią i ludźmi – wszystkie te ponadnarodowe problemy paraliżują państwa, ale są możliwe do rozwiązania na poziomie miast. Tylko miasta mogą być areną realnej, nie tylko deklarowanej współpracy i wymiany praktycznych rozwiązań.

– „Jeśli chcesz zbudować metro, tak jak teraz w Warszawie, nie pójdziesz do polskiego rządu i nie zapytasz, jak to zrobić, bo nic by z tego nie wyszło. Zamiast tego zwrócisz się do Paryża, Moskwy czy innych miast, które sieci metra już mają” – daje przykład prof. Barber.

Benjamin R. Barber jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Rutgera i Uniwersytetu w Nowym Jorku. Jest także założycielem i przewodniczącym Ruchu Współzależności „Obywatele Bez Granic”. Był doradcą wielu czołowych polityków, między innymi Bila Clintona i Howarda Deana. Jako teoretyk polityki Barber jest propagatorem skupienia się na społecznościach obywatelskich i zaangażowania w lokalną demokrację. Dotychczas w Polsce wydano jego trzy książki – „Dżihad kontra McŚwiat”, „Skonsumowani”, „Imperium strachu. Wojna, terroryzm i demokracja”.

Autor: Benjamin R. Barber
Tytuł: Gdyby burmistrzowie rządzili światem
Wydawnictwo: Muza SA
Data premiery: 24.09.2014
Tłumaczki: Hanna Jankowska, Katarzyna Makaruk
Stron: 480
Cena detaliczna: 43,99 zł

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony