Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Poznań stolicą światowego kina i muzyki. Rusza Transatlantyk Festival Poznań 2014

Poznań stolicą światowego kina i muzyki. Rusza Transatlantyk Festival Poznań 2014

(fot. materiały prasowe)Już jutro, w piątek 8 sierpnia, rozpoczyna się czwarta edycja Transatlantyk Festival Poznań. Stolicę Wielkopolski czeka moc wyjątkowych wydarzeń zarówno filmowych, muzycznych, jak i edukacyjnych.

Festiwal zaprezentuje m.in. „Czarny węgiel, cienki lód”, laureata Złotego Niedźwiedzia z tegorocznego Berlinale. Podczas Gali Otwarcia odbędzie się poznańska premiera dzieła Jana A.P. Kaczmarka „Universa – Remix 1”. Już pierwszego dnia Poznań nawiedzi także fala zombie!

Pierwszego dnia festiwalu rozpoczną się warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży. Wystartują także pierwsze pokazy w sekcjach Transatlantyk Docs, Eko Inspired by Aquanet, Konfrontacje, Sundance na Transatlantyku, Panorama, Kino Klasy B i Inne Szaleństwa, Retrospektywa: Charles Chaplin oraz Kino Łóżkowe. O godz. 12.00 odbędzie się konferencja prasowa Transatlantyk Festiwal Poznań 2014, w której wezmą udział Jan A.P. Kaczmarek, Agata Grenda, Robert Kaźmierczak, Paweł Chudziński, Justin Chatwin oraz Rosław Szaybo. Oficjalna Gala Otwarcia Transatlantyk Festival Poznań 2014 rozpocznie się o godz. 20.00 w CK Zamek. A o 22.00 ruszy Klub Festiwalowy i Silent Disco.

Z samego rana (godz. 9.30) w Teatrze Polskim wyruszy pierwsza z pięciu „Podróży na księżyc” w ramach fabularnych warsztatów filmowych dla młodzieży. W Ptaptach przy ul. 27 grudnia, wystartuje z kolei cykl warsztatów dla dzieci p.t. „Lampa Alladyna”, gdzie najmłodsi będą mogli poznać tajniki animacji poklatkowej. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

O godz. 17.30 w salach Multikina 51 odbędą się pierwsze pokazy filmowe. W ramach sekcji Transatlantyk Docs będzie można obejrzeć „Music and coexistence”, który pokazuje, że muzyka może mieć także znaczenie polityczne i stanowi odbicie stanu społeczeństwa i kultury. Transatlantyk EKO Inspired by Aquanet rozpocznie się pokazem „Kraina niedźwiedzi 3D”, pasjonującego filmu przyrodniczego i zarazem pierwszego dokumentu 3D prezentowanego na Transatlantyku. Natomiast Konfrontacje – sekcję pod patronatem Amnesty International – zainaugurują „Wyroki losu” – nietypowy obraz o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Pokazy w sekcji Sundance na Transatlantyku rozpoczną o godz. 19.30 dwa filmy: „Difret” (poruszająca opowieść o losie nastoletniej nigeryjskiej dziewczynki, która wracając ze szkoły zostaje porwana i zaciągnięta przez kilku mężczyzn do odludnego domku, tam w ramach samoobrony zabija jednego z nich, lecz wtedy dopiero zaczyna się dla niej prawdziwy koszmar – producentką filmu jest Angelina Jolie) i „52 wtorki” (zdające relację z rozterek siedemnastolatki obserwującej – i pokazującej na swoim video-blogu – proces zmiany płci własnej matki), a o 22.30 będzie można obejrzeć także nagrodzony na festiwalu Sundance dramat „Zabić człowieka”, w którym ojciec prześladowanej przez lokalnego bandytę rodziny, w obliczu bierności systemu i braku pomocy policji decyduje się go zabić. Reżyser ukazuje tu zmagania jednostki z gruntu dobrej, ale zmuszonej do zła przez okoliczności, w jakich się znajduje. Historia jest głęboka i nieoczywista.

Na wielbicieli mocnych wrażeń czeka seria filmów o zombie w ramach sekcji Kino Klasy B i Inne Szaleństwa. Od godz. 20.00 do północy trwać będzie pierwsza część nocnych maratonów z żywymi trupami: retro-zabawa w „Fido”, weekendowe wojaże w „A Little Bit Zombie” i brytyjskie starcie dwóch skonfliktowanych ze sobą nacji w „Rabusie kontra zombie”. Pokazy odbędą się w kinie Muza i Nowym Kinie Pałacowym w CK Zamek.

W czasie Gali Otwarcia, która rozpocznie się również o godz. 20.00, w Sali Wielkiej CK Zamek publiczność usłyszy utwór dyrektora festiwalu Jana A.P. Kaczmarka „Universa – Remix 1”, który przekracza ramy gatunkowe, burząc podziały na kulturę elitarną i popularną. Pod dyrekcją Moniki Wolińskiej zagra Transatlantyk Symphony Orchestra i 40-osobowy Poznański Chór Kameralny Bartosza Michałowskiego.

Jednym z bardziej interesujących punktów repertuaru filmowego tegorocznej edycji są produkcje z Państwa Środka. O godz. 20.00 w Multikinie 51 w ramach sekcji Panorama zostanie wyświetlony znakomity chiński thriller Diao Yinana – „Czarny węgiel, cienki lód”, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale. Natomiast o 22.30 widzowie sekcji Sezon będą mogli obejrzeć chińsko-japońską produkcję „Dotyk grzechu” Jia Zhangke, kontrowersyjnego mistrza szóstej generacji reżyserów z kinematografii Chin.

Pierwszego dnia festiwalu startuje także retrospektywa Charlesa Chaplina. Sekcję otworzą „Dzisiejsze czasy” – jego pierwszy film w pełni dźwiękowy. Ten wyjątkowy obraz to nie tylko moralitet skierowany przeciw kapitalistycznej dehumanizacji, ale także dzieło twórcy, który gardził przegadanymi talkiesami i długo nie mógł przekonać się do formuły kina dźwiękowego. Produkcja przekracza granice kulturowe. „Dzisiejsze czasy” jest uniwersalnym i ponadczasowym filmem, absolutnym amerykańskim klasykiem.

Jedna z ulubionych sekcji festiwalowej publiczności? To bez wątpienia Kino Łóżkowe. Już pierwszego dnia goście imprezy obejrzą podczas plenerowych pokazów Kina Łóżkowego na Placu Wolności wybór najciekawszych propozycji światowego kina. Sekcję otworzy o godz. 20.00 „Obywatel roku”, czyli krwawa komedia Norwega Hansa Petera Mollanda. Widzowie zobaczą także obraz „Synekdocha, Nowy Jork” Charliego Kaufmana.

Na widzów pełnych energii mimo bogatych całodniowych przeżyć, po seansach czeka Silent Disco w Klubie Festiwalowym w Przylądku Arkadia 1 na Placu Wolności, które rozpocznie się już jutro o g. 22.00. Klub festiwalowy na Placu Wolności jest tworzony dzięki współpracy z Festiwalem Malta.

Filmy i muzyka w ramach festiwalu Transatlantyk pochodzą z legalnych źródeł.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony