Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Intuicja tylko damska?

Intuicja tylko damska?

(fot. careerealism.com)Uważa się, że jest ona czymś w rodzaju szóstego zmysłu, którego funkcjonowanie trudno wyjaśnić. Mało tego, podobno korzystać z niej potrafią tylko kobiety. Jednak skąd się tak naprawdę bierze?

Chociaż do niedawna stanowiła jedną wielką zagadkę, to dziś naukowcy są w stanie odpowiedzieć częściowo na pytania z nią związane. Okazuje się, że w stresowych sytuacjach człowiek dostrzega rzeczy nawet nie będąc tego świadomym. Mózg rejestruje nawet drugoplanowe odchylenia od normalnych sytuacji, dzięki czemu może rejestrować wnioski. To na ich podstawie człowiek zauważa, ze coś jednak jest nie tak i to skłania go do podjęcia intuicyjnej reakcji.

Badania obalają również mit świadczący o tym, że intuicją potrafią posługiwać się jedynie kobiety. Faktem natomiast jest to, że mężczyźni rzadziej opierają na jej podstawie swoje osądy. Przy podejmowaniu decyzji panowie skupiają się na faktach i własnych obserwacjach. Kierują się tym co miało faktycznie miejsce, a także uwzględniają jakie korzyści mogą osiągnąć dzięki niektórym działaniom, a także co im się nie opłaca.

Panie natomiast częściej kierują się emocjami. Biorą pod uwagę szerszy wachlarz konsekwencji, nawet tych mało prawdopodobnych. W podejmowaniu decyzji są więc bardziej ostrożne, ale mniej zdecydowane. Często brak wyjaśnienia dla niektórych działań, dlatego uzasadnia się je intuicją.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony