Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Koncerty » Patty Smith na koncercie w Warszawie

Patty Smith na koncercie w Warszawie

(fot. the-talks.com)17.08.2014 w warszawskim Amfiteatrze, w Parku Sowińskiego o godz. 20.00 odbędzie się koncert Patti Smith – jednej z najbardziej charyzmatycznych kobiet w historii światowego rock n’ rolla obok Janis Joplin, czy Joan Jett.

Urodzona w 1946 r. artystka ma na swoim koncie 10 studyjnych albumów. Zasłynęła również jako pisarka wydając 13 książek, oraz malarka prezentując swoje prace w muzeum Andy’ego Warhola. Sukces i sławę odniosła dzięki wydanemu w 1975 r. debiutanckiemu krążkowi Horses uważanemu przez wielu słuchaczy za jedną z najważniejszych płyt rockowych. Stworzyła nowy styl, który jest określany jako „poetycki punk-rock”. Charakteryzuje się on luźnymi, rockowymi kompozycjami, jednak z poważnymi, głębokimi tekstami poetyckimi. Jej najbardziej rozpoznawalnym utworem jest Because the Night, który dostała w prezencie od Bruce’a Springsteena.

Jest feministką i pacyfistką. Otwarcie krytykuje agresywną politykę USA i Izraela, oraz mówi o problemach kobiet na świecie. Na jej koncie można znaleźć utwory, które są hołdem dla zmarłych młodszych kolegów i koleżanek z branży, m.in. Gone Again dedykowany Kurtowi Cobainowi, czy This is the Girl o Amy Whinehouse. W latach 80. zawiesiła działalność artystyczną (wydając jedynie w 1988r. niepromowaną płytę Dream of Life), ale wróciła w 1996 za namową Michaela Stipe’a z R.E.M po wielu osobistych tragediach. Była wieloletnią i oddaną przyjaciółką słynnego fotografa Roberta Mapplethorpe’a, któremu zadedykowała swoją powieść The Coral Sea, oraz opisała ich relacje w książce Just Kids z 2010 r. (w Polsce wydaną pod tytułem „Poniedziałkowe Dzieci”), która przez 37 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów New York Times’a, oraz została nagrodzona prestiżową National Book Award. Obecnie przygotowywana jest jej ekranizacja, do której scenariusz pisze sama autorka powieści, wspólnie ze scenarzystą Johnem Loganem (autorem scenariuszy do m.in. Gladiatora Ridley’a Scotta i Aviatora Martina Scorsese).

Ostatni album Patti Smith zatytułowany Banga ukazał się w 2012 r. Płyta zebrała pozytywne opinie i cieszyła się nienaganną sprzedażą. W Warszawie fani piosenkarki będą mieli możliwość usłyszeć utwory z jej całego dorobku.

Bilety można znaleźć na  www.makroconcert.plwww.ebilet.plwww.eventim.pl oraz w salonach Empik.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony