Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Setki tysięcy ofiar za wolną Warszawę

Setki tysięcy ofiar za wolną Warszawę

(fot. nowawarszawa.pl)1 sierpnia mija dokładnie 70 lat od wybicia Godziny W. Rozpoczynają się ciężkie walki trwające 63 dni. To własnie ten dzień tak bardzo zmienił Warszawę.

Chociaż Warszawa znajdowała się wtedy pod okupacją niemiecką, to największym wrogiem, a jednocześnie zagrożeniem okazało się ZSRR. Powstańcy miel ograniczony czas na zaplanowanie tego typu akcji ponieważ musiała się ona odbyć przed interwencją Armii Czerwonej. Nie chciano bowiem, aby plan Stalina by zrusyfikować nasze państwo, wszedł w życie.

Pomimo tego, że Powstanie zakończyło się kapitulacją, miało duży wpływ na przebieg wydarzeń. Chociaż nie udało się w pełni zrealizować postanowionych zadań to powstrzymało ono ruch wojsk sowieckich wgłąb Europy. Oprócz tego władze ZSRR uzmysłowiły sobie jak wielki duch patriotyzmu drzemie w Narodzie Polskim, co złagodziło późniejsze działania. Szacuje się, że życie poświęciło nawet do 200 tys. spośród ludności cywilnej.

Do dziś trwa spór na temat słuszności Powstania Warszawskiego,  nie można jednak zaprzeczyć, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń współczesnej historii Polski, a przede wszystkim był to akt założycielski wolnego państwa.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony