Jestes tutaj: Home » FILM » Ruszyły zdjęcia do filmu o wielkiej polskiej bitwie z Al-Kaidą

Ruszyły zdjęcia do filmu o wielkiej polskiej bitwie z Al-Kaidą

(fot. materiały prasowe)W warszawskich zakładach Żerań rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Karbala” – pełnometrażowej opowieści o mało znanej, wielkiej bitwie Polaków stoczonej z Al-Kaidą w Iraku w 2004 roku.

W opartej na faktach produkcji wystąpią m.in. Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski, Leszek Lichota, Michał Żurawski i Piotr Żurawski. Reżyserem obrazu jest Krzysztof Łukaszewicz. Premiera kinowa zaplanowana jest na jesień 2015 roku.

Opis fabuły
To były cztery dni piekła… Irackie miasto Karbala. 2004 rok, środek wojny w Zatoce Perskiej. Zaczyna się ważne muzułmańskie święto Aszura. Bojówki Al-Kaidy i As-Sadry atakują miejscowy ratusz City Hall – siedzibę lojalnych władz i policji, w którym przetrzymywani są też aresztowani terroryści. Ich kolejne wściekłe ataki odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, którzy mają zapasy jedzenia oraz broni jedynie na 24 godziny walk. Tracą kontakt z bazą, nie wiadomo, kiedy dotrze wsparcie. Wystrzelawszy niemal całą amunicję, na racjach głodowych, zabijają ponad stu napastników, nie tracąc ani jednego żołnierza. Wygrywają największą polską bitwę od czasów II wojny światowej.

Na planie
Zdjęcia do filmu, za które odpowiada Arek Tomiak, ruszyły 15 lipca. Najpierw w Opolu realizowano sceny z efektami pirotechnicznymi  i helikopterami. W piątek, 25 lipca, rozpoczęły się zdjęcia na warszawskim Żeraniu, gdzie zbudowana została imponująca scenografia – dzieło Marka Warszewskiego. Wzniesiono nie tylko City Hall, ale także odtworzono ulice Karbali z posterunkami policji, bazarami i sklepami, dzięki czemu powstała jedna z najbardziej spektakularnych scenografii w historii polskiej kinematografii. Zdjęcia terenowe będą kręcone w Kurdystanie.

Konsultantem merytorycznym filmu jest podpułkownik Grzegorz Kaliciak. To on w 2004 roku dowodził obroną City Hall. Jest pierwowzorem głównego bohatera filmu, którego gra Bartłomiej Topa.

Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Obrony Narodowej. Producentem jest Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie, a koproducentem jest Agora S.A. i bułgarski producent  Miramar Films . Film jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za dystrybucję odpowiada Next Film.

„Karbala”
Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz
Zdjęcia: Arek Tomiak PSC
Obsada: Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski, Hristo Shopov, Atheer Adel, Tomasz Schuchardt, Leszek Lichota, Michał Żurawski, Piotr Żurawski, Zbigniew Stryj, Łukasz Simlat, Piotr Głowacki, Jakub Wieczorek, Kazimierz Mazur, Mikołaj Roznerski
Producent: Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych, Włodzimierz Niederhaus
Dystrybutor: Next Film

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony