Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Wybitni artyści i aktywiści na Transatlantyk Festival Poznań 2014

Wybitni artyści i aktywiści na Transatlantyk Festival Poznań 2014

(fot. materiały prasowe)Słynna myślicielka, wybitny wizjoner kina, jedna z najbardziej obiecujących reżyserek w Stanach Zjednoczonych, szef największej imprezy poświęconej polskiej kinematografii, znakomita fotografka i właściciel najbardziej znanego głosu w Polsce – oto goście tegorocznego Transatlantyku!

Na co dzień zmieniają rzeczywistość, organizując artystyczne wydarzenia, walcząc z niesprawiedliwością świata i poświęcając życie opisywaniu twórczych fenomenów. Goście  Transatlantyk Festival Poznań jak co roku przynoszą do Poznania o wiele więcej niż znane nazwiska – wiarę w rozwój i dobry kierunek społecznych i artystycznych przemian.

Wśród tegorocznych gości  Transatlantyk Festival Poznań znajdą się wybitni przedstawiciele świata filmu i sztuki: Michał Oleszczyk (dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, krytyk i tłumacz, doktor filmoznawstwa), Lech Majewski (reżyser filmu Psie Pole, którego premiera odbędzie się podczas Transatlantyku), Sydney Freeland (scenarzystka i reżyserka, związana m.in. z Sundance Institute), Lidia Popiel (znakomita fotografka, wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej) oraz Tomasz Knapik (najsłynniejszy polski lektor filmowy, radiowy i telewizyjny). Na Festiwalu zagości także prof. Gayatri Chakravorty Spivak, której działania na rzecz antykolonializmu odbiły się na świecie szerokim echem.

Gayatri Chakravorty Spivak – profesor na Uniwersytecie Columbia. Autorka licznych publikacji poświęconych m.in. antykolonializmowi i globalizacji. Jej najnowsza publikacja Other Asias and An Aesthetic Education in An Era of Globalization była zbiorem 25 wybitnych esejów o tematyce edukacyjnej. Laureatka Nagrody Kioto 2012 w kategorii sztuki i filozofii oraz Nagrody Padma Bhushan 2013. Szkoli nauczycieli i kieruje rolnictwem ekologicznym w zachodnim okręgu Birbhum, w Zachodnim Bengalu, w Indiach. Aktualnie zajmuje się tematyką inicjatyw konsorcjalnych, kontynentalnej Afryki, Himalajskich inicjatyw badawczych Katmandu-Kalkuta-Kunming, zagadnieniem wspólnej globalności myślenia na przykładzie Indii Francuskich i Senegambii. Praca całego jej życia łączy się z tematem poruszanym w obrazie Concerning Violence, który zaprezentujemy podczas Festiwalu. Film porusza problem niszczycielskiego wpływu zachodniej polityki postkolonialnej na kulturę i lokalne społeczności Afryki.

Tomasz Knapik – najsłynniejszy polski lektor filmowy, radiowy i telewizyjny. Z wykształcenia doktor i inżynier elektrotechniki. Pracę z mikrofonem rozpoczął już jako 16-latek, zdobywając doświadczenie na gruncie powstającej wówczas Telewizji Polskiej. Jego głos znamy niemal wszyscy. Słyszeliśmy go w kultowym przeglądzie filmowym Konfrontacje, czy Polskiej Kronice Filmowej, a także w niemal wszystkich gatunkach filmowych i telewizyjnych, kiedy współpracował z takimi dystrybutorami, jak: Artvision, Best Film, Imperial, ITI Home Video, NVC VIM czy Vision. W latach 90. był stałym lektorem w stacjach Polsat i Polonia 1, potem współpracował też z Tele 5 oraz TVP1. W 2008 roku nagrał komunikaty głosowe do autobusów komunikacji miejskiej w Warszawie. Od września 2010 roku jest narratorem w powieści radiowej Dym nad wysypiskiem, emitowanej na antenie radia RMF FM.

Sydney Freeland – niezależna scenarzystka i reżyserka. Pracowała dla wielu firm, w tym The Food Network, Comedy Central, Office Max, Audi, National Geographic, PBS i Walt Disney. Jest także laureatką licznych prestiżowych nagród, w tym: 2014 Time Warner Fellowship, 2010 Sundance Screenwriting Fellowship, 2010 Sundance Directing Fellowship, 2010 Eccles Directing Fellowship, 2009 Sundance Native American Lab, 2008 Disney Fellowship – półfinalistka, 2007 Disney Fellowship – zwyciężczyni, 2004 Fulbright Fellowship. Obecnie mieszka i pracuje w Los Angeles.

Lech Majewski – reżyser, twórca m.in. Wojaczka, Ewangelii wg Harry’ego, Ogrodu rozkoszy ziemskich, Młynu i krzyża oraz Psiego Pola, którego premierowy seans odbędzie się podczas Transatlantyku. Majewski studiował reżyserię i malarstwo, jego filmy były pokazywane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto czy Rzymie. Równym uznaniem wśród krytyków i publiczności cieszą się jego prace videoart. W 2006 roku nowojorskie Museum of Modern Art uhonorowało jego twórczość organizacją indywidualnej retrospektywy.

Michał Oleszczyk – dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, krytyk i tłumacz, doktor filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracował także jako wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Krakowskiej Szkole Filmowej. Jest działaczem organizacji Polish Filmmakers in NYC, promującej polską kinematografię w Nowym Jorku, oraz jednym z najbardziej cenionych polskich krytyków filmowych. Był jednym z redaktorów miesięcznika Film, publikuje m.in. na łamach Kina, Filmwebu, Dwutygodnika oraz – jako jedyny krytyk z Polski – rogerebert.com, portalu założonym przez legendarnego amerykańskiego dziennikarza filmowego Rogera Eberta.

Lidia Popiel – fotografka, autorka sesji zdjęciowych m.in. dla Zwierciadła, Pani i Sukcesu. Redaktor naczelna magazynu Finelife. W branży fotograficznej działa od 1985 roku, przedtem pracowała jako modelka – m.in. dla domu mody Moda Polska. Wykłada na wydziale fotografii w Warszawskiej Szkole Filmowej. W 2009 roku magazyn Home&Market umieścił ją na 12 miejscu rankingu najbardziej wpływowych kobiet w Polsce.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony