Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Ostatni tom z dorobku Alice Munro już we wrześniu

Ostatni tom z dorobku Alice Munro już we wrześniu

(fot. materiały prasowe)Laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2013 i Man Booker Prize 2009, mistrzyni krótkiej formy Alice Munro o barwach miłości. 

Miłość miewa zaskakujące oblicza, nierozerwalnie powiązana jest ze zdradą, pociąga za sobą nienawiść, a jej odcieni nie sposób zliczyć. Któż inny lepiej umiałby opisać różne barwy miłości, niż ubiegłoroczna noblistka, laureatka Man Booker Prize (2009) – Alice Munro!

Uczucia, relacje międzyludzkie to stały element jej opowiadań, w pisaniu których stała się prawdziwą mistrzynią. Na kilkunastu, kilkudziesięciu stronach autorka Przyjaciółki z młodości potrafi przedstawić całe życie i wachlarz emocji, które mu nieodzownie towarzyszą. Właściwie do całej jej twórczości (w ciągu 45 lat, napisała i wydała 14 oryginalnych zbiorów) można zastosować określenie odcienie miłości, ale ona sama nazwała tak swój tom z 1986 roku, który jako ostatni z jej dorobku trafi niebawem  do rąk polskich czytelników!

– „Mawia się o Munro, że pisuje o stracie, rozstaniu, że na jej prozę wywarły wpływ śmierć jednego z dzieci i choroba nowotworowa, z którą się zmaga. Rzeczywiście, choć znakomita większość jej opowiadań dotyczy miłości, trudno nazwać je wprost „miłosnymi”. Jeszcze dalej im do metki literatury kobiecej, choć to kobiety są głównymi bohaterkami jej utworów.” – Twój Styl

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony